Gelişmiş dil modeli ChatGPT tarafından oluşturulan etkinliklerin öğrencilerin kelime öğrenme düzeyine etkisi
The effect of advanced language model ChatGPT-generated activities on students' level of vocabulary learning
- Tez No: 987897
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE EDA ERCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelişmiş bir dil modeli olan ChatGPT tarafından oluşturulan etkinliklerin, öğrencilerin İngilizce kelime öğrenme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 62 sekizinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Katılımcılar, not ortalamaları açısından dengelenmiş hazır sınıflar arasından deney (n=31) ve kontrol (n=31) gruplarına atanmış; ancak beş öğrencinin verileri normallik varsayımını karşılamadığı için analiz dışı bırakılarak istatistiksel işlemler 57 öğrenci üzerinden gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği bu çalışmada, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna ChatGPT tarafından oluşturulan kelime etkinlikleri 6 hafta boyunca haftada 4 ders saati uygulanırken, kontrol grubundaki öğrenciler mevcut müfredat doğrultusunda işlenen etkinliklerle derslerine devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak, MEB tarafından belirlenen sekizinci sınıf İngilizce dersi kapsamındaki hedef kelimelere yönelik, araştırmacı tarafından geliştirilen çoktan seçmeli bir kelime başarı testi kullanılmıştır. Başlangıçta 50 maddeden oluşan test, kapsam geçerliliği açısından uzman görüşü alınarak gözden geçirilmiş; ölçme geçerliliğini değerlendirmek için madde güçlük ve ayırt edicilik düzeyleri hesaplanarak ayırt ediciliği düşük maddeler çıkarılarak 32 soruluk son hâline getirilmiştir. Araştırmanın bulguları hem deney hem de kontrol grubundaki öğrencilerin kelime başarı puanlarında son test lehine anlamlı artışlar olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, deney grubu öğrencilerinin son test puanlarının kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, ChatGPT tarafından oluşturulan etkinliklerin öğrencilerin İngilizce kelime bilgilerini geliştirmede etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda, ChatGPT'nin yabancı dil eğitiminde özelleştirilmiş ve etkili materyaller oluşturmak amacıyla pedagojik süreçlere entegre edilmesinin öğrenci başarısını artırabileceği sonucuna ulaşılabilir. Sonuç olarak, öğretmenlerin yapay zekâ araçlarını derslerine bilinçli ve pedagojik hedeflerle uyumlu şekilde entegre etmeleri ve gelecekte yapılacak araştırmalarda bu teknolojilerin dört temel dil becerisine etkilerinin çok yönlü biçimde incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of activities generated by ChatGPT, an advanced language model, on students' English vocabulary learning levels. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with 62 eighth-grade students attending a public middle school. Participants were assigned to the experimental group (n = 31) and the control group (n = 31) from intact classes that were balanced in terms of first-semester English grades; however, the data of five students were excluded from the analysis due to not meeting the normality assumption, and statistical analyses were carried out with data from 57 students. Adopting a quantitative research method, this study employed a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups. While the experimental group received ChatGPT-generated vocabulary activities for 4 hours per week over 6 weeks, the control group continued with activities based on the existing curriculum. As a data collection tool, a multiple-choice vocabulary test developed by the researcher and based on the target words specified in the eighth-grade English curriculum by the Ministry of National Education was used. Initially consisting of 50 items, the test was reviewed for content validity through expert opinion; to assess measurement validity, item difficulty and discrimination indices were calculated, and items with low discrimination were removed, resulting in a final version of 32 questions. The findings revealed significant increases in the vocabulary achievement scores of both the experimental and control groups in favor of the post-test. However, the post-test scores of the experimental group were determined to be statistically significantly higher than those of the control group. This result indicates that ChatGPT-generated activities are effective in enhancing students' English vocabulary knowledge. Based on the results, it can be concluded that integrating ChatGPT into pedagogical processes to generate customized and effective materials in foreign language education may improve student achievement. In conclusion, it is recommended that teachers consciously integrate artificial intelligence tools into their lessons in a manner consistent with pedagogical objectives, and that future research comprehensively examine the effects of these technologies on the four core language skills.