Teknik elyafların geri dönüştürülmesi ile sürdürülebilir tekstil yapılarının geliştirilmesi
Developing sustainable textile structures by recycling technical fibers
  1. Tez No: 987957
  2. Yazar: KIYMET KÜBRA DENGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Teknik tekstiller günümüzde hem performans hem de işlevsellik açısından pek çok alanda vazgeçilmez hale gelmiştir. Ancak bu yaygın kullanım, özellikle aramid ve akrilik gibi teknik elyaflarda ciddi miktarda üretim ve kullanım sonrası atık oluşmasına yol açmaktadır. Çevresel etkileri azaltmanın en etkili yollarından biri, bu liflerin uygun geri dönüşüm yöntemleriyle tekrar üretim sürecine kazandırılmasıdır. Bu çalışma, teknik lif atıklarının mekanik yöntemle yeniden elyaf haline getirilmesini ve bu elyafların sürdürülebilir iplik üretiminde kullanılabilirliğini incelemektedir. Bu amaçla, virgin ve geri dönüştürülmüş elyaf karışımlarından ring iplikleri üretilmiş ve performans özellikleri değerlendirilmiştir. Bulgular, geri dönüşüm oranı arttıkça iplikte düzgünsüzlüğün yükseldiğini, mukavemet ve uzamanın ise azaldığını göstermektedir. Buna karşın, %20–30 geri dönüşüm oranının hem performansı kabul edilebilir düzeyde tuttuğu hem de çevresel fayda sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technical textiles, whose importance and usage have steadily increased, are now incorporated into many products due to their high performance and functional properties. This expansion has led to rising amounts of production and post-consumer waste, creating environmental challenges and making effective recycling processes essential. Recycling technical fibers and reintegrating them into textile manufacturing significantly support circular economy practices. Although aramid and acrylic fiber recycling is mostly addressed through thermomechanical and chemical methods, studies on mechanical recovery remain limited. This study aims to mechanically regenerate fibers from production waste and evaluate their usability in sustainable textile structures. For this purpose, ring-spun yarns were produced by blending virgin and mechanically recycled fibers at different ratios and analyzed through performance tests. The results show that higher recycled fiber content increases yarn unevenness while reducing tensile strength and elongation. However, a 20–30% recycling ratio maintains acceptable yarn performance and provides meaningful environmental benefits.