Gluteal bölgede deri ve deri altı yağ dokusu kalınlığının incelenmesi: Intragluteal enjeksiyonda iğne ucu uzunluğunun yeterliliği
Examination of skin and subcutaneous fat tissue thickness in the gluteal region: Adequacy of needle length in intragluteal injection
  1. Tez No: 987963
  2. Yazar: TUĞBA ALTUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
Özet
İntramüsküler (IM) enjeksiyonun etkinliği, ilacın doğrudan kas dokusuna uygulanmasına bağlıdır. Ancak deri altı yağ doku kalınlığının yüksek olması, sabit uzunluktaki iğnelerle yapılan IM enjeksiyonlarda başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu durumda tedavi etkinliği azalmakta ve bu yüzden komplikasyon riski artmaktadır. Amacımız; IM enjeksiyonun uygulandığı gluteal bölgede iğne ucunun kasa ulaşıncaya kadar katetmesi gereken deri ve deri altı yağ dokusu mesafesini alt abdominal ve pelvik bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinde belirlemektir. Retrospektif olan bu çalışmada 200 bireyde (98 kadın ve 102 erkek) dorsogluteal ve ventrogluteal bölgelerdeki deri ve deri altı yağ dokusu kalınlıkları ve toplam kalınlık (deri+deri altı yağ dokusunun toplam kalınlığı) bilateral olarak incelendi. Vücut kitle indeksi (VKİ) 3 gruba ayrıldı. VKİ 18,5 – 24,9 arası olan bireyler 'normal' (1. grup), 25 – 29,9 arası olan bireyler 'fazla kilolu' (2. grup) ve ≥ 30 olan bireyler obez (3. grup) olarak kabul edildi. VKİ'e göre dağılımları incelendi. Kadınlarda ve yüksek VKİ'ye sahip bireylerde dorsogluteal bölgede deri altı yağ dokusu kalınlığı ventrogluteal bölgeye göre yüksek bulundu. Ventrogluteal bölgede uygulanan IM enjeksiyon kadınların %30,6'sında erkeklerin % 81,4'ünde hedef kasa ulaşıldığı, dorsogluteal bölgede uygulanan IM enjeksiyon kadınların %5,1'inde erkeklerin % 47,1'inde hedef kasa ulaşıldığı saptandı. Dorsogluteal ve ventrogluteal bölgeler arasında deri altı yağ dokusu kalınlıklarının ve enjeksiyonun kasa ulaşma oranlarının anlamlı derecede farklılık gösterdiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçların erişkinlere uygulanan IM enjeksiyonlar için uygun iğne uzunluğunun belirlenmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of intramuscular (IM) injection depends on the direct administration of the medication into the muscle tissue. However, increased subcutaneous fat thickness may result in failure of IM injections performed with standard needle lengths. In such cases, treatment efficacy decreases, and the risk of complications increases. The aim of this study was to determine, using lower abdominal and pelvic computed tomography (CT) images, the thickness of the skin and subcutaneous fat tissue that the needle must traverse to reach the muscle in the gluteal region where IM injections are administered. This retrospective study included 200 individuals (98 females and 102 males). In both dorsogluteal and ventrogluteal regions, the thicknesses of the skin, subcutaneous fat tissue, and total tissue (skin + subcutaneous fat) were measured bilaterally. Body mass index (BMI) was categorized into three groups: individuals with a BMI of 18.5–24.9 were classified as normal weight (Group 1), those with a BMI of 25–29.9 as overweight (Group 2), and those with a BMI of ≥30 as obese (Group 3). The distribution according to BMI was analyzed. In females and individuals with higher BMI, subcutaneous fat thickness in the dorsogluteal region was found to be greater than in the ventrogluteal region. For ventrogluteal IM injections, the needle reached the target muscle in 30.6% of females and 81.4% of males; whereas in the dorsogluteal region, this rate was 5.1% in females and 47.1% in males. The study demonstrated that there was a statistically significant difference between the dorsogluteal and ventrogluteal regions in terms of subcutaneous fat thickness and the rate of reaching the muscle during IM injection. The results are expected to contribute to determining the appropriate needle length for IM injections administered to adult individuals.