Metabolik sendromlu bireylerde düşük ve yüksek glisemik indeksli besinlerin biyokimyasal bulgulara ve antropometrik ölçümlere etkileri
Effects of a low glycemic index and a high glycemic index diet on biochemical findings and anthropometric measurements in subjects with metabolic syndrome
  1. Tez No: 242472
  2. Yazar: BURCU GÖREZ İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, düşük ve yüksek glisemik indeksli diyetlerin antropometrik ölçümler ve biyokimyasal bulgulara etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Erciyes Üniversitesi Endokrinoloji Polikliniğinde ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı almış, yaşları 44.57±11.92 yıl olan 60 gönüllü birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin demografik özellikleri, fiziksel aktivite düzeyleri ve bazı beslenme alışkanlıkları araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile ortaya konmuştur. Bireyler rastgele iki gruba ayrılmış, dört hafta süre ile bir gruba düşük glisemik indeksli diyet (DGİ), diğerine yüksek glisemik indeksli diyet (YGİ) verilmiştir. Çalışma öncesi ve sonrasında bireylerin antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi {BKİ}), bel çevresi belirlenmiş, açlık kan şekeri (AKŞ), trigliserit (TG), serum total kolestrol (TK), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), serum insülin düzeyleri, diastolik ve sistolik kan basınçları ölçülmüş, ayrıca insülin direncini yansıtan homeostasis model assesment (HOMA) değeri hesaplanmıştır. Düşük ve yüksek glisemik indeksli diyet tüketen bireylerin eğitim durumları arasındaki farklılıkların anlamlı olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effects of a low glycemic index and a high glycemic index diet on biochemical findings and anthropometric measurements in subjects with metabolic syndrome. This study was conducted on sixty volunteer subjects aged 44.57±11.92 years who were diagnosed according to the ATP III criteria in Erciyes University Policlinic of Endocrinology. Data about the demographic characteristics, physical activity levels and dietary habits were collected by a face-to-face questionnaire. Subjects were randomly divided into two groups as consuming diet with low glycemic index (LGI) and high glycemic index (HGI) for a four week period. The anthropometric measurements (body weight, height, body mass index {BMI}, waist circumference) were taken and biochemical parameters fasting blood glucose, triglyceride (TG), serum total cholesterol (TC), low density lipoprotein cholesterol (LDL ? C), high density lipoprotein cholesterol (HDL ? C), serum insulin levels and blood pressure were measured in the begining and at the end of the study. Homeostasis model assessment value (HOMA) which reflects insulin resistance was also determined. It was found that there was a significant difference in terms of the educational status of the participants between LGI and HGI gropus (p0.05).