Sıçanlarda vinkristin ile oluşturulan periferik nöropati modelinde taxifolin tedavisinin rolü: NLRP3 aracı etkiler
The role of taxifolin treatment in a peripheral neuropathy model induced by vincristine in rats: NLRP3-mediated effects
- Tez No: 988016
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA YİĞİTASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Vinkristin özellikle pediatrik onkolojide sıklıkla kullanılan ve periferik nöropati yan etkisi sebebiyle tedavide aksaklıklara, hastaların yaşam kalitesinde azalmaya yol açan kemoterapötik bir ajandır. Yürüttüğümüz çalışmada vinkristinin sebep olduğu periferik nöropatiye ilişkin mekanizmalardan biri olan NLRP3 yolağı üzerinde taxifolinin etkilerini araştırmayı amaçladık. 32 adet Wistar albino erkek sıçan 8'erli 4 gruba ayrılmıştır. 1. grup kontrol grubu, 2. grup vinkristin (VCR) grubu, 3. grup vinkristin+taxifolin 25 mg/kg (VCR+TAX25) grubu, 4. grup vinkristin+taxifolin 50 mg/kg (VCR+TAX50) grubu olarak düzenlenmiştir. Bu gruplara belirlenen doz ve periyodda ilaç ve madde uygulamaları yapıldı. Çalışmamızda davranış testleri olarak mekanik allodini, termal hiperaljezi ve soğuk allodini testleri yapıldı. Motor fonksiyon ve koordinasyon değerlendirmeleri amaçlı ise aktivitemetre testi, rotarod testi ve ayak izi testi uygulandı. Motor iletim hızı değerlendirme amaçlı ise elektromiyografi (EMG) ölçümleri yapıldı. İmmünohistokimyasal olarak siyatik sinirde ve dorsal kök gangliyonlarında CD68, IL-1β, IL-18, NF-kB, NLRP3, Kaspaz-1 immünreaktivitesi değerlendirilmiştir. Ayrıca siyatik sinir, dorsal kök gangliyonları, karaciğer ve böbrekte histopatolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Davranış deneyleri, motor koordinasyon deneyleri ve EMG'ye ait değerlendirmelerde VCR+TAX50 grubunda VCR grubuna göre anlamlı değişiklikler elde edilip kontrol grubuna benzerlik gösterirken, VCR+TAX25 grubunda oluşan modelde ise bu düzeyde etki görülmemiştir. Her iki grupta da bulgular siyatik sinire ait immünohistokimyasal değerlendirmelerle desteklenmiştir. Elde edilen tüm verilerle, kullandığımız yüksek doz taxifolinin analjezik ve antiallodinik etki gösterdiği ve bu etkilerin NLRP3 aracılı antiinflamatuar ve nöroproktektif etkisine bağlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vincristine is a chemotherapeutic agent frequently used in pediatric oncology, which causes treatment delays and a decrease in patients' quality of life due to its peripheral neuropathy side effect. In our study, we aimed to investigate the effects of taxifolin on the NLRP3 pathway, one of the mechanisms involved in the peripheral neuropathy caused by vincristine. Thirty-two male Wistar albino rats were divided into four groups of eight. Group 1 was the control group, group 2 was the vincristine (VCR) group, group 3 was the vincristine+taxifolin 25 mg/kg (VCR+TAX25) group, and group 4 was the vincristine+taxifolin 50 mg/kg (VCR+TAX50) group. The drugs and substances were administered to these groups at the specified doses and intervals. In our study, mechanical allodynia, thermal hyperalgesia, and cold allodynia were performed as behavioral tests. The activity meter test, rotarod test, and paw print test were performed to evaluate motor function and coordination. Electromyography (EMG) measurements were performed to evaluate motor conduction velocity. Immunohistochemically, CD68, IL-1β, IL-18, NF-kB, NLRP3, and Caspase-1 immunoreactivity were evaluated in the sciatic nerve and dorsal root ganglia. In addition, histopathological evaluations were performed on the sciatic nerve, dorsal root ganglia, liver, and kidney. Behavioral tests, motor coordination tests, and EMG assessments revealed significant changes in the VCR+TAX50 group compared to the VCR group, showing similarity to the control group, while no effect of this magnitude was observed in the model formed in the VCR+TAX25 group. Findings in both groups were supported by immunohistochemical assessments of the sciatic nerve. Based on all the data obtained, it is thought that the high dose of taxifolin we used exhibits analgesic and antiallodynic effects, and that these effects may be related to its NLRP3-mediated anti-inflammatory and neuroprotective effects.