Gebe kediler ile piyometralı kedilerde serum amiloid A (SAA) ve bazı hematolojik değerlerin karşılaştırılması
Comparison of serum amyloid A (SAA) and some hematological parameters in pregnant cats and cats with pyometra
  1. Tez No: 988015
  2. Yazar: DOĞUŞ OYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ÇORTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gebeliğin erken ve erken-orta dönemlerinde kedilerde serum amiloid A'nın (SAA) seyri ile piyometra olgularındaki SAA ve hemogram/biyokimya profillerini karşılaştırmayı amaçladı. Toplam 14 dişi kedi iki gruba ayrıldı: gebe grup (GK, n=7) ve piyometralı grup (PK, n = 7). Gebe grupta 12-18. gün ve 20-30. gün olmak üzere iki farklı zamanda, piyometralı grupta ise tanı anında kan örnekleri alındı. Hemogram, temel biyokimya parametreleri ve SAA analizleri aynı gün gerçekleştirildi. Grup içi karşılaştırmalar eşleştirilmiş testlerle, gruplar arası farklar bağımsız testlerle, zaman ve grup etkileri ise doğrusal karma model (LMM) ile değerlendirildi. Gebe kedi grubunda iki zaman noktası arasında SAA ve temel hemogram/biyokimya değişkenlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. LMM analizinde eritrosit sayısı (RBC) (β = −0,67; p = 0,03) ve albümin (ALB) (β = −0,73; p = 0,01) düzeylerinde azalma belirlendi. Gruplar arası karşılaştırmada piyometralı kedilerin orta hücre popülasyonu (MID) (p = 0,05) ve ortalama korpusküler hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) (p = 0,01) anlamlı olarak daha yüksekti ve lökosit (WBC) (p = 0,07) ve lenfosit sayısı (LYM) (p = 0,08) artış eğilimi gösterdi. Piyometralı grupta alkalin fosfataz (ALP) düzeyleri daha düşüktü (p = 0,07). LMM analizinde piyometralı grupta WBC (p = 0,04), MID (p = 0,03) ve MCHC (p = 0,03) yüksek; ALP ise düşük (p = 0,05) saptandı. SAA düzeyi piyometralı grupta artış eğilimi gösterdi (p = 0,06). Sonuç olarak, gebeliğin erken ve erken-orta dönemlerinde SAA düzeyleri fizyolojik sınırlar içinde kalmakta ve durağan seyretmektedir. Piyometra olgularında ise SAA'da artış eğilimi, nötrofilik yanıt ve MID yükselişi dikkat çekmektedir. SAA'nın hemogram ve biyokimya paneli ile birlikte ve seri ölçümlerle değerlendirilmesi, klinik tanısal değerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the course of serum amyloid A (SAA) concentrations during the early and early-mid stages of pregnancy in cats with those in pyometra cases, along with corresponding hematological and biochemical profiles. A total of 14 female cats were divided into two groups: a pregnant group (PG, n=7) and a pyometra group (PYG, n = 7). In the pregnant group, blood samples were collected at two time points (days 12-18 and 20-30 of gestation), while in the pyometra group, sampling was performed at the time of diagnosis. Hematological, basic biochemical, and SAA analyses were conducted on the same day. Within-group comparisons were performed using paired tests, between-group differences were evaluated using independent tests, and the combined effects of time and group were analyzed using a linear mixed model (LMM). In the pregnant group, no significant differences were detected between the two time points for SAA or for the main hematological and biochemical parameters; however, the LMM revealed decreases in red blood cell count (RBC) (β = −0.67; p = 0.03) and albumin (ALB) (β = −0.73; p = 0.01). In the between-group comparisons, cats with pyometra had significantly higher mid-cell population (MID) (p = 0.05) and mean corpuscular hemoglobin concentration (MCHC) (p = 0.01), while white blood cell count (WBC) (p = 0.07) and lymphocyte count (LYM) (p = 0.08) showed an increasing trend. The alkaline phosphatase (ALP) level was lower in the pyometra group (p = 0.07). According to the LMM results, WBC (p = 0.04), MID (p = 0.03), and MCHC (p = 0.03) were higher, whereas ALP was lower (p = 0.05) in the pyometra group. SAA levels tended to be higher in the pyometra group (p = 0.06). In conclusion, SAA concentrations remain stable and within physiological limits during the early and early-mid stages of pregnancy in cats. In contrast, pyometra is characterized by a tendency toward elevated SAA levels, a neutrophilic response, and an increase in MID values. The clinical diagnostic value of SAA is enhanced when interpreted together with hematological and biochemical panels and assessed through serial measurements.