6360 sayılı Kanun sonrası mahalleleşen kırsal alanlarda belediye hizmetlerinin afet dönemlerinde etkinliği
The effectiveness of municipal services in rural areas converted to neighborhoods after Law No. 6360 during disaster periods
  1. Tez No: 988087
  2. Yazar: SEVİNÇ YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de yerelleşme politikalarının temel uygulama araçlarını belediyeler, il özel idareleri ve köy yönetimleri oluşturmaktadır. Zaman içerisinde çeşitli dönüşüm ve değişim süreçlerinden geçen belediye yönetimlerinin bir türü olan büyükşehir belediye yönetimleri, 6360 sayılı Kanun ile günümüzdeki yapısına kavuşmuştur. Bu düzenleme sonucunda Türkiye nüfusunun yaklaşık %93,4'ü kentsel alanlarda yaşamaya başlamıştır. Söz konusu kanun ile birlikte şehir toprağına dâhil edilerek mahalle statüsüne dönüştürülen köy birimlerinde yaşayan vatandaşlara sosyal, siyasal ve ekonomik açılardan yeni sorumluluklar yüklenmiştir. İlk olarak 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediyesi hizmet alanına dâhil edilen yeni mahalle birimlerine atfedilen sorumluluklara karşılık hizmet sunumunda bir değişikliğin yaşanıp yaşanmadığı, bir değişiklik yaşanmış ise bunun pozitif ve negatif getirilerinin hangi hizmet alanlarında meydana geldiğinin ortaya koyulmasıdır. İkinci olarak, 6360 sayılı Kanun'unla birlikte büyükşehir belediyelerinin, 2023 yılında yaşanan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinin tecrübeleri göz önünde bulundurularak, afet yönetiminde üstlendiği rollere ve büyükşehir belediyelerinin afet yönetiminde nasıl bir sorumluluk alması gerektiğine odaklanılmasıdır. 6 Şubat Depremlerinin ana merkezi olan Kahramanmaraş ile Gaziantep örneklemi üzerinden literatür taramasının yanında alan araştırması kısmında nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bunun yanında 6360 sonrası büyükşehir belediyeleri (BŞB) için hizmet alanının il sınırlarına çekilmesi hizmette yetersiz sonuçlar doğurması ve afet dönemlerinde de bunun etkilerinin en uzak köy-mahallelere hizmet götürülememesi ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Diğer taraftan mevzuatta BŞB'lere afet yönetimi konusunda yeterince yetki ve kaynak verilmemesi, sorunun önemli bir diğer boyutunu gözler önüne sermiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda afet yönetimi kapsamında büyükşehir belediyelerine verilmesi gereken yetkilerin, bütüncül hizmet sunumu anlayışıyla belediye yapısına entegre edilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The core instruments of decentralization policies in Turkey are municipalities, special provincial administrations, and village administrations. Metropolitan municipality (BŞB) administrations, a type of municipal governance that has undergone various transformations, reached their current structure with the Law No. 6360. Consequently, approximately 93.4% of Turkey's population began living in urban areas. This law incorporated former village units into the city boundaries, converting them into neighborhood (mahalle) status, and imposed new social, political, and economic responsibilities on the residents. The first goal is to reveal whether there has been a change in service provision in response to the responsibilities assigned to the new neighborhood units (formerly villages) that were included in the metropolitan municipality service area with Law No. 6360, and if a change occurred, which service areas experienced positive or negative outcomes. The second goal is to focus on the roles metropolitan municipalities undertook in disaster management, considering the experiences of the February 6, 2023 Kahramanmaraş Earthquakes, and analyzing what kind of responsibility metropolitan municipalities should assume in disaster management. Data was obtained through a literature review and a field study using the semi-structured interview technique, a qualitative research method, with samples from Kahramanmaraş and Gaziantep, the epicenters of the February 6th Earthquakes. Furthermore, it was observed that extending the service area for BŞBs to the provincial borders post-Law 6360 resulted in insufficient service delivery, and the effects of this deficiency were seen during disaster periods, where services could not be delivered to the most distant village-neighborhoods. On the other hand, the lack of sufficient authority and resources granted to BŞBs for disaster management in the legislation highlighted another important dimension of the problem. Based on the data obtained, the study concludes that the necessary powers for disaster management should be integrated into the municipal structure with a comprehensive service delivery approach.