Üst çene anterior diş eksikliklerinin bireylerin psikososyal durumuna ve yaşam kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of maxillary anterior tooth deficiencies on psychosocial status and quality of life
  1. Tez No: 988103
  2. Yazar: ZEHRA ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Estetik algı, bireyin kendini ifade etme biçimini, sosyal ilişkilerini ve psikolojik iyi oluşunu derinden etkileyen çok boyutlu bir kavramdır. Yüz estetiğinin en belirleyici unsurlarından biri olan dişlerin görünümü, gülümsemeyi ve bununla birlikte kişinin özgüvenini, sosyal etkileşimlerini ve yaşam kalitesine yönelik öznel algılarını doğrudan şekillendirmektedir. Bu çalışma, anterior diş eksikliğine (13, 12, 11, 21, 22, 23 numaralı dişlerden bir veya birden fazlası) sahip bireylerde dental estetiğin psikososyal etkileri ile ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na başvuran erişkin bireyler üzerinde yürütülmüş ve örneklem büyüklüğü analizine göre toplam 134 gönüllü katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgilerle birlikte dental estetiğin psikososyal etkilerini değerlendiren PIDAQ (Dental Estetiğin Psikososyal Etkileri Ölçeği) ve ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini ölçen OIDP (Ağız Sağlığının Günlük Performansa Etkisi Ölçeği) uygulanmış; veriler yaş, cinsiyet, eğitim durumu, estetik algı ve klinik bulgular ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmelerde Shapiro-Wilk, t testi, ANOVA, Tukey HSD ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmış, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Ayrıca her iki ölçek için Cronbach Alfa katsayısı hesaplanarak iç tutarlılık değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, anterior diş eksikliği bulunan bireylerde dental estetiğin psikososyal etkisinin belirgin düzeyde yüksek olduğunu ve bu durumun ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Estetik kayıpların bireylerin özgüven, sosyal etkileşim ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiş; bu bulgular doğrultusunda anterior diş eksikliğinin yalnızca fonksiyonel değil, psikososyal açıdan da önemli sonuçlar doğurduğu ve protetik tedavi planlamasında estetik algı ile yaşam kalitesi unsurlarının dikkate alınmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aesthetic perception significantly influences individuals' self-expression, social interactions, and psychological well-being. As a key component of facial aesthetics, dental appearance shapes one's smile, self-confidence, and subjective quality of life. This study aimed to evaluate the relationship between dental aesthetics, psychosocial impact, and oral health–related quality of life in individuals with maxillary anterior tooth deficiencies (one or more missing teeth numbered 13, 12, 11, 21, 22, 23). A total of 134 adult participants applying to the Department of Prosthodontics were included. Sociodemographic data were collected, and assessments were performed using the PIDAQ (Psychosocial Impact of Dental Aesthetics Questionnaire) and OIDP (Oral Impacts on Daily Performances). Data were analyzed in relation to demographic and clinical variables. Statistical analyses included Shapiro–Wilk, t-test, ANOVA, Tukey HSD, and Pearson correlation (p<0.05). Internal consistency was examined using Cronbach's Alpha. Results showed that individuals with anterior tooth deficiencies experienced significantly greater psychosocial impact and lower oral health–related quality of life. Aesthetic loss affected self-confidence, social interaction, and psychological well-being. These findings indicate that anterior tooth deficiency carries substantial psychosocial consequences and highlight the need to integrate aesthetic and quality-of-life considerations into prosthetic treatment planning.