Anne sütlerinin poliamin içeriğinin mikrobiyolojik değerlendirilmesi ve sitotoksik etkisinin incelenmesi
Microbiological characterization and analysis of the cytotoxic activity of polyamines in human breast milk
  1. Tez No: 988102
  2. Yazar: AYBÜKE AFRA BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın birinci amacı emziren annelerin beden kütle indeksi (BKİ) değerlerine göre anne sütündeki poliamin (spermidin ve spermin) miktarlarını belirlemek; ikinci amacı ise anne sütü poliamin içeriğinin probiyotik kaynaklı ekzopolisakkaritlerle (EPS) kombinasyonlarının sağlıklı ve kanserli kolon hücre hatları üzerindeki sitotoksik etkilerini incelemektir. Araştırmaya laktasyon döneminde, kronik hastalığı olmayan 19-30 yaş aralığında 32 kadın katılmıştır. Katılımcılara emzirmenin 0-6 ayları arasında anket formu uygulanmış; antropometrik ölçümleri alınmış ve besin tüketim sıklıkları kaydedilmiştir. Aynı zamanda katılımcılardan anne sütü örnekleri toplanmıştır. Katılımcılar BKİ değerlerine göre <25 ve ≥25 kg/ m² olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Anne sütlerinin poliamin konsantrasyonları yüksek performanslı sıvı kromotografisi (High Performance Liquid Chromatography-HPLC) yöntemi ile belirlenmiştir. BKİ ≥25 kg/m² olan katılımcılarda ortanca değerler; spermidin 500,8 ppm (217,8–2859), spermin 370,3 ppm (221,5–1595) ve BKİ <25 kg/m² olan katılımcılarda ise spermidin 238,3 ppm (204,2–1504,6), spermin 257,3 ppm (221,3–893,3) olarak bulunmuştur. Gruplar arasında spermidin (p<0,01) ve spermin (p<0,05) düzeyleri açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Klasik kültür tekniği ile BKİ ≥25 kg/m² olan katılımcıların anne sütlerinde probiyotik çeşitliliğin daha sınırlı olduğu, BKİ <25 kg/m² olan grupta ise daha zengin bir mikrobiyal çeşitlilik bulunduğu gözlenmiştir. Lactobacillus plantarum suşundan EPS elde edilmiştir. Spermidin, in vitro hücre canlılığı üzerine optimum 10 µM konsantrasyonda; spermin, optimum etkiyi 5 µM konsantrasyonda göstermiştir. EPS, hücre hatlarında hücre canlılığına sitotoksik etkisi bulunmamıştır. Bu çalışma, anne sütü bileşenlerinin mikrobiyolojik ve hücresel düzeyde birlikte değerlendirilmesinin biyolojik etkilerinin anlaşılmasına katkı sağladığı ve beslenme bilimleri alanında ileri araştırmalara temel oluşturması açısından önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
mothers; the secondary aim was to investigate the cytotoxic effects of combinations of human milk polyamine content with probiotic-derived exopolysaccharides (EPS) on healthy and cancerous colon cell lines. A total of 32 lactating women aged 19–30 years, without chronic diseases, participated in the study. Between 0 and 6 months of breastfeeding, participants completed a questionnaire, anthropometric measurements were obtained, dietary intake frequencies were recorded, and human milk samples were collected. Participants were divided into two groups based on BMI: <25 kg/m² and ≥25 kg/ m² Polyamine concentrations in human milk were determined using high-performance liquid chromatography (HPLC). In participants with a BMI of ≥25 kg/ m², the median spermidine and spermine concentrations were 500.8 ppm (217.8–2859) and 370.3 ppm (221.5–1595), respectively. In participants with a BMI <25 kg/m², median spermidine and spermine concentrations were 238.3 ppm (204.2–1504.6) and 257.3 ppm (221.3–893.3), respectively. Statistically significant differences were observed between the groups for spermidine (p<0.01) and spermine (p<0.05). Microbiological analyses indicated more limited probiotic diversity in human milk samples from participants with higher BMI, whereas greater microbial diversity was observed in the lower BMI group. EPS was obtained from a Lactobacillus plantarum strain. Spermidine and spermine showed optimal effects on in vitro cell viability at concentrations of 10 µM and 5 µM, respectively, while EPS exhibited no cytotoxic effects on the cell lines. This study emphasizes the importance of the combined microbiological and cellular evaluation of human milk components and provides a basis for further research in nutritional sciences.