Makine öğrenme yöntemleri ile akciğer kanserlerindeki beyin metastazları ve tanısal raporlama
Brain metastases in lung cancers and diagnostic reporting with machine learning methods
  1. Tez No: 988104
  2. Yazar: DARIN SAWAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Mühendislik Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Neurology, Engineering Sciences, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Beyin metastazları (BM), akciğer kanserinin en yaygın komplikasyonlarından biridir. Bu lezyonların manyetik rezonans görüntüleme (MRG) üzerinde doğru ve erken tespiti; tanı, tedavi planlaması ve prognoz açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, BM manuel olarak segmentasyonu zaman alıcıdır, gözlemciler arası farklılıklara açıktır ve genellikle görüntüleme özelliklerinin belirsizliği nedeniyle sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, akciğer kanserine bağlı gelişen BM'lerinin T1 kontrastlı ve T2-ağırlıklı MRG görüntüleri kullanılarak derin öğrenme (DÖ) tabanlı bir tümör tanıma yaklaşımı önerilmiştir. CNN modeli, etiketlenmiş veri kümeleri üzerinde eğitilmiş ve otomatik tümör tespiti amacıyla değerlendirilmiştir. İşlem kısıtlamaları nedeniyle, 4B NIfTI hacimleri 2B dilimlere ön işleme tabi tutulmuş, 128x128 piksele yeniden boyutlandırılmış ve normalleştirilmiştir. Verilerin ön işleme ve dengeleme işlemlerinin ardından toplam 2.275 adet 2B görüntü kullanılmıştır. CNN modeli, ikili sınıflandırma için 17 katman ve 3 bloktan oluşmaktadır. Modelin karar verme sürecini görselleştirmek ve yorumlanabilirliği artırmak amacıyla occlusion sensitivity ve sınıf aktivasyon haritalama yöntemleri uygulanmıştır. Eğitilen model, test veri kümesinde %94,2 doğruluk, %94 duyarlılık, %92,83 özgüllük, %95 F1-skoru ve %98,65 AUC değeri elde etmiştir. Model birçok durumda başarılı sonuçlar verirken, Dice skoru düşük çıkan bazı örnekler incelenmiş ve tartışılmıştır. Bu çalışma, BM tespiti ve değerlendirilmesini desteklemeyi ve tıbbi görüntülemede güvenilir DÖ çözümlerinin geliştirilmesine destek sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Brain metastases (BM) are among the most common complications of lung cancer. Accurate and early detection of these lesions on MRG is essential in diagnosis, treatment planning, and prognosis. However, manual segmentation of metastases is time-consuming, prone to inter-observer variability, and often limited by subtle imaging characteristics. In this thesis, a deep learning-based tumor recognition approach for detecting BM originating from lung cancer using T1c and T2-weighted MRG images is proposed. The CNN model is trained and evaluated on annotated datasets to perform automatic tumor detection. Due to computational limitations, 4D NIfTI volumes were preprocessed into 2D slices, resized to 128×128 pixels, and normalized. After preprocessing and balancing the data, a total of 2.275 2D images were used. The CNN model consists of 17 layers and 3 blocks for binary classification. The occlusion sensitivity and class activation mapping are applied to visualize the model's decision-making process and enhance interpretability. The trained model achieved 94.2% accuracy, 94% sensitivity, 92.83% specificity, 95% F1-score, and an AUC of 98.65% on the test set. While the model shows promising results in many cases, certain cases with low dice scores are analyzed and discussed. This work aims to support the detection and assessment of BMs and to support the development of reliable deep learning solutions in medical imaging field.