Oral kavite kanserlerinde LAG-3 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of LAG-3 expression in oral cavity cancers
- Tez No: 988106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİS GÜLSEVEN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde her yıl 400.000'den fazla yeni olgu ve 150.000'i aşkın ölümle seyreden oral kavite kanserleri, önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Son yıllarda kanser tedavisinde immün sistemin tümör gelişimi ve progresyonundaki rolüne odaklanan çalışmalar hız kazanmış; özellikle tümör mikroçevresindeki immün hücreler, bu hücrelerin kanser hücreleriyle reseptör düzeyindeki etkileşimleri ve immün kaçış mekanizmaları araştırmaların odağı haline gelmiştir. Bu bağlamda tümör infiltre eden lenfositler üzerinde eksprese edilen immün kontrol noktası moleküllerinin immün yanıtı baskılayarak tümör progresyonuna katkıda bulunduğu ve hastalık seyrini olumsuz etkileyebildiği gösterilmiştir. Çalışmamız oral kavite skuamöz hücreli karsinomlu hastalara ait cerrahi doku örneklerinde, yeni nesil immün kontrol noktası moleküllerinden biri olan Lenfosit Aktivasyon Geni-3'ün ekspresyon özelliklerini ayrıntılı biçimde değerlendirerek prognostik ve terapötik veriler elde etmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, tümör mikroçevresindeki stromal ve parankimal lenfositlerde Lenfosit Aktivasyon Geni-3 ekspresyonunun sıklığı ve dağılımı ortaya konmuş; bu ekspresyon paternlerinin genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım gibi sağkalım parametreleri ile yaş, tümör boyutu, evre, lenfovasküler invazyon ve perinöral invazyon gibi temel klinikopatolojik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Lenfosit Aktivasyon Geni-3 pozitifliğinin oral kavite skuamöz hücreli karsinomlarında yaygın olarak eksprese edildiğini ve sağkalımı olumsuz yönde etkileyebilen anlamlı bir prognostik gösterge olabileceğini düşündürmektedir. Lenfosit Aktivasyon Geni-3'ün bu şekilde prognostik değer taşımasının yanı sıra, Anti-Lenfosit Aktivasyon Geni-3 gibi immün kontrol noktası inhibitörlerinin olası hedefi olarak öne çıkması, oral kavite kanserlerinde immünoterapötik stratejilerin geliştirilmesi açısından umut verici görünmektedir. Bu sonuçlar, Lenfosit Aktivasyon Geni-3'ün yapısal biyolojisi, ligand etkileşimleri ve sinyal yolaklarının daha iyi anlaşılmasına yönelik ileri araştırmaların planlanmasına zemin hazırlamakta; uzun vadede bu hastalık grubunda kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilecek potansiyel bir biyobelirteç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
More than 400,000 new cases of oral cavity cancer and over 150,000 related deaths occur worldwide each year, and this disease continues to represent a major global health problem. In recent years, studies focusing on the role of the immune system in tumor development and progression have accelerated; in particular, immune cells within the tumor microenvironment, their receptor-level interactions with cancer cells, and immune escape mechanisms have become the focus of intensive investigation. In this context, it has been demonstrated that immune checkpoint molecules expressed on tumor-infiltrating lymphocytes can suppress the immune response, thereby contributing to tumor progression and adversely affecting the course of the disease. In our study, we aimed to obtain prognostic and therapeutic data by comprehensively evaluating the expression characteristics of Lymphocyte Activation Gene-3, one of the new-generation immune checkpoint molecules, in surgical tissue samples from patients with oral cavity squamous cell carcinoma. The frequency and distribution of Lymphocyte Activation Gene-3 expression in stromal and parenchymal lymphocytes within the tumor microenvironment were determined, and the relationships between these expression patterns and survival parameters—such as overall survival and disease-free survival—as well as key clinicopathological variables including age, tumor size, stage, lymphovascular invasion, and perineural invasion were analyzed. The findings suggest that Lymphocyte Activation Gene-3 positivity is widely expressed in oral cavity squamous cell carcinomas and may represent a significant prognostic indicator that negatively influences survival. Beyond its prognostic value, the emergence of Lymphocyte Activation Gene-3 as a potential target for immune checkpoint inhibitors such as anti-Lymphocyte Activation Gene-3 appears promising for the development of immunotherapeutic strategies in oral cavity cancers. These results provide a basis for further studies aimed at better elucidating the structural biology, ligand interactions, and signaling pathways of Lymphocyte Activation Gene-3, and indicate that this molecule may represent a potential biomarker that could contribute to the development of personalized treatment approaches in this disease group in the long term.