Üçgen örgüde spin-3/2 antiferromanyetik blume-capel modelinin monte-carlo çalışmaları: manyetik özellikler ve faz diyagramları
Monte-carlo studies of the spin-3/2 antiferromagnetic blume-capel model in triangular lattice: magnetic properties and phase diagrams
- Tez No: 988107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİ KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, spin-3/2 Blume-Capel modeli, iki boyutlu üçgen örgü üzerinde incelenmiş ve sistemin manyetik özellikleri ile faz geçişleri detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Frustrasyon etkisinin belirgin olduğu bu sistemde, tek iyon anizotropisinin Δ ve sıcaklığın k_BT/|J| faz davranışları üzerindeki etkileri Monte Carlo simülasyonları kullanılarak analiz edilmiştir. Simülasyonlarda Metropolis algoritması tercih edilmiş ve sistemin termal dengeye ulaşması için yeterli sayıda adım göz önünde bulundurulmuştur. Çalışma boyunca, alt örgü magnetizasyonları, özgül ısı, manyetik süsceptibilite ve Binder parametresi gibi büyüklükler kullanılarak farklı fazlar karakterize edilmiştir. Özellikle düşük sıcaklıklarda uzun menzilli düzen (LRO) fazının izlerine rastlanmış; orta sıcaklık rejiminde ise kuazidüzenli (quasi-LRO) faza işaret eden BKT (Berezinskii-Kosterlitz-Thouless) tipi bir geçiş gözlemlenmiştir. Yüksek sıcaklıklarda ise sistem düzensiz (paramanyetik) faza geçmektedir. Elde edilen faz diyagramı, tek iyon anizotropisinin sistemdeki faz geçişleri üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Sonuçlar, frustrasyon içeren sistemlerde karmaşık faz davranışlarının anlaşılmasına katkı sunmakta ve daha yüksek spinli modellerin termodinamik özelliklerinin detaylı analizine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the spin-3/2 Blume-Capel model is investigated on a two-dimensional triangular lattice, focusing on its magnetic properties and phase transitions. The system, which exhibits significant frustration effects due to the geometry of the lattice, is analyzed using Monte Carlo simulations with varying single-ion anisotropy (Δ) and temperature k_BT|J|. The Metropolis algorithm is employed for importance sampling, ensuring sufficient thermalization before measurements. Throughout the simulations, various thermodynamic quantities, such as sublattice magnetizations, specific heat, magnetic susceptibility, and the Binder cumulant, are calculated to characterize the different phases. At low temperatures, signatures of a long-range ordered (LRO) phase are observed. In the intermediate temperature regime, a Berezinskii-Kosterlitz-Thouless (BKT)-type transition indicates the presence of a quasi-long-range ordered (quasi-LRO) phase. At high temperatures, the system undergoes a transition into a disordered (paramagnetic) phase. The resulting phase diagram reveals that the single-ion anisotropy plays a crucial role in determining the nature and boundaries of the magnetic phases. The findings contribute to the understanding of complex phase behaviors in frustrated systems and provide insight into the thermodynamic properties of higher-spin models on non-bipartite lattices.