Kooperatif ortaklığından çıkarılma ve hukuki sonuçları
Expulsion from cooperative membership and its legal consequences
- Tez No: 988112
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Kooperatifler, değişken ortaklı ve değişken sermayeli yapıları ile ortaklarının ekonomik ve mesleki ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan özgün tüzel kişiliklerdir. Bu çalışmada, kooperatif ortaklığından çıkarılma ile hukuki sonuçları sistematik biçimde incelenmiştir. Çalışma kapsamında, çıkarma yetkisine sahip organlar, çıkarma kararının alınması ve gerekçelendirilmesi, kararın ortaklar defterine kaydı ve ortağa tebliği ile kararın kesinleşme süreci ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca, çıkarma kararına karşı başvurulabilecek itiraz ve yargı yolları, kararın hükümsüzlük ve iptal koşulları, mali sonuçlar ve çıkarılan ortağın sorumlulukları hukuki çerçevede değerlendirilmiştir. Böylece çalışma, ortaklıktan çıkarılmanın hukuki altyapısını ve uygulamadaki etkilerini kapsamlı biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are distinctive legal entities with variable membership and capital structures, aimed at meeting the economic and professional needs of their members. This study systematically examines the termination of cooperative membership through expulsion and its legal consequences. Within the scope of the study, the competent bodies authorized to decide on expulsion, the procedures for adopting and justifying the expulsion decision, its registration in the members' ledger, notification to the concerned member, and the process of finalization of the decision are analyzed in detail. Furthermore, the legal remedies and judicial avenues available against the expulsion decision, conditions for its nullity and annulment, financial implications, and the responsibilities of the expelled member are evaluated within a legal framework. Thus, the study comprehensively elucidates the legal basis of expulsion from cooperative membership and its practical implications.