Nar (punica granatum L.) bahçesinde yapraktaki besin maddelerinin mekansal değişimi ve araziye özgü verimlilik haritasının belirlenmesi
Spatial variability of leaf nutrients and determination of site-specific fertility map in pomegranate (punica granatum L.) orchard
- Tez No: 988150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bir nar bahçesinde beslenme durumunun toprak ve yaprak örnekleri üzerinden değerlendirilmesidir. Bu kapsamda 50 adet toprak ve yaprak örneği alınarak analizleri yapılmış ve sonuçlar hem klasik hem de jeoistatistik tekniklerle değerlendirilmiştir. Bulgular, toprak tepkimesinin (ort. 7,94) ve kireç içeriğinin (ort. %45,37) yüksek, organik madde miktarının ise (ort. %1,56) düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bu özellikler verimliliği sınırlayan temel faktörler olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca topraklarda alınabilir K (ort. 182 mg/kg) ve Fe (ort. 1,88 mg/kg) düzeyleri düşük bulunmuştur. Yaprak analizlerinde ise Cu ve Zn içerikleri istenilen seviyelerin altında kalmıştır. Yapraktaki makro ve mikro besin elementleri klasik ve jeoistatistik yöntemlerle değerlendirildiğinde genel olarak benzer sonuçlar elde edilmiş, ancak Fe düzeylerinde yöntemler arasında belirgin bir farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the nutritional status of a pomegranate orchard based on soil and leaf samples. For this purpose, 50 soil and leaf samples were collected and analyzed, and the results were evaluated using both classical and geostatistical techniques. The findings revealed that soil reaction (mean pH 7.94) and lime content (mean 45.37%) were high, whereas the organic matter content (mean 1.56%) was low. These characteristics stand out as the main factors limiting productivity. In addition, available K (mean 182 mg/kg) and Fe (mean 1.88 mg/kg) levels in the soil were found to be low. Leaf analyses indicated that Cu and Zn contents were below the desired levels. While macro- and micronutrients in the leaves produced generally similar results with classical and geostatistical methods, a notable discrepancy was observed in Fe levels between the two approaches.