Akdeniz meyvesineğine karşı bazı insektisitlerin farklı ilaçlama programlarında, kabuklu ve kabuğu soyulmuş mandarin meyvesindeki kalıntı miktarlarının araştırılması
Investigation of the residue amounts of some insecticides against the mediterranean fruit fly in with peeled and without peeled mandarin fruit in different spraying programs
- Tez No: 988153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında mandarin yetiştiriciliğindeki önemli zararlılardan olan Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (Diptera: Tephritidae)'ya karşı kullanılan bazı insektisitlerin kalıntı miktarlarının belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Çalışma ticari bir bahçede cyantraniliprole, malathion, spinosad ve tau-fluvalinate etkili maddeleri ile tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü yapılmıştır. Hasat olgunluğuna gelen meyvelerden tesadüfi örnekleme yöntemi ile numuneler alınmış ve alınan numunelerin yarısında direkt olarak kalıntı analizi yapılmış, kalan yarısı 45 gün boyunca, 5°C, %85 bağıl nemde soğuk hava depolama koşullarında bekletilmiş ve sonrasında kalıntı analizi yapılmıştır. Bu çalışmada, iki farklı bahçede yapılan uygulamalar sonrasında, her bir ağaçtan 6 adet tesadüfi örnekler alınmış ve toplamda 96 numunenin analizi LC-MS/MS ve GC-MS/MS cihazlarında yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında genel olarak mandarin meyvesinde hem hasat dönemi hem de soğuk hava depolama koşulları sonrasında kabuklu meyvelerdeki kalıntı miktarının kabuksuz meyvelerdeki kalıntı miktarından yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study was carried out to determine the residue amounts of some insecticides used against Ceratitis capitata (Wiedemann, 1824) (Diptera: Tephritidae), which is one of the important pests in mandarin cultivation. Within the scope of the study, 3 replications of spraying were carried out in the farmer's garden conditions with the active substances cyantraniliprole, malathion, spinosad and tau-fluvalinate according to the randomized block design. Samples were taken from the fruits that reached harvest maturity by random sampling method and half of the samples were directly subjected to residue analysis, the remaining half was kept in cold storage conditions at 5 degrees, %85 relative humidity for 45 days and residue analysis was performed. In this study, after treatments in two different orchards, six random samples were taken from each tree, and a total of 96 samples were analyzed using LC-MS/MS and GC-MS/MS instruments. The analysis results showed that the amount of residue in mandarin fruit with peel was generally higher than that in unpeeled fruit, both after harvest and cold storage.