Bazı polimer blendlerin radyasyon soğurma karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of radiation atteunation characteristics of some polymer blends
  1. Tez No: 988192
  2. Yazar: UMUTCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET CANBAZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, gama radyasyonu ve hızlı nötronlara karşı etkin zırhlama özelliklerine sahip alternatif polimer blend malzemelerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın temel hedefi, geleneksel ağır metal içerikli zırhlama malzemelerine kıyasla daha hafif, işlenebilir ve çevre dostu polimer bazlı çözümler geliştirmektir. Araştırmanın ilk aşamasında, farklı polimer blend kompozisyonları hazır\-lanmış ve malzeme yoğunlukları piknometre yöntemi ile belirlenmiştir. İkinci aşamada, teorik radyasyon soğurma parametreleri XCOM, PY-MLBUF ve GAMOS (GEANT4 tabanlı) simülasyon yazılımları kullanılarak hesaplanmıştır. Teorik hesaplamaların ardından, hazırlanan örneklerin gama radyasyonu altındaki deneysel soğurma performansları, NaI(Tl) sintilasyon detektörü kullanılarak laboratuvar ortamında ölçülmüştür. Deneysel veriler Bouguer-Lambert-Beer yasası kullanılarak değerlendirilmiş ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, polimer blendlerin hızlı nötron makroskopik etkin ayırma tesir kesiti karakteristikleri teorik olarak analiz edilmiş ve çevreye daha az zararlı, hafif yapılı zırhlama malzemeleri tasarımı için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the investigation of alternative polymer blend materials with effective gamma and neutron radiation shielding properties has been aimed. The main objective of the study is to develop polymer-based solutions that are lighter, more processable, and more environmentally friendly compared to conventional heavy metal-based shielding materials. In the first phase of the research, various polymer blend compositions were prepared, and their material densities were determined using the pycnometer method. In the second phase, theoretical radiation attenuation parameters were calculated using the XCOM, PY-MLBUF, and GAMOS (based on GEANT4) simulation tools. Following the theoretical calculations, the experimental gamma attenuation performances of the prepared samples were measured in a laboratory environment using a NaI(Tl) scintillation detector. The experimental data were evaluated based on the Bouguer-Lambert-Beer law and compared with the theoretical results. Additionally, the fast neutron macroscopic effective removal cross-section characteristics of the polymer blends were theoretically analyzed, and recommendations were made for the design of lightweight, environmentally friendly radiation shielding materials