Analyzing social and economic effects of migration in host destinations: Understanding reasons of migration from West African countries
Göçün ev sahibi ülkelerde göçün sosyal-ekonomik etkisinin analizi: Batı Afrika ülkelerinden göçün nedenlerinin
- Tez No: 988220
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN VERGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Göç, tarihsel olarak küresel toplumları şekillendirmiştir. Uluslararası göçmen sayısı 1970'ten 2019'a kadar 81,5 milyondan 272 milyona çıkmış ve 2050 yılına kadar 330,9 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu çalışma, Batı Afrika ülkelerinden göç nedenlerini, deneyimleri, entegrasyonu ve ekonomik katkıları anlamaya yönelik faktörleri incelemektedir. Araştırma, mevcut literatürdeki önemli bir boşluğu ele almakta ve ağırlıklı olarak Avrupa'ya veya Batı Afrika içindeki göçlere odaklanmaktadır. Çalışmada Push-Pull Teorisi (Lee, 1966)'ne dayanılarak Batı Afrika ülkelerindeki siyasi istikrarsızlık ve işsizlik gibi itici güçlerin yanı sıra ekonomik büyüme ve ticaret fırsatları gibi çekici faktörler de belirlenmiştir. Metodoloji, 2024/2025 yıllarına ait Afrobarometer'den elde edilen nicel verileri içermektedir. Çalışmada, analiz yöntemi olarak Sıralı Logit regresyonu (Ologit) kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, ekonomik koşullar, tıbbi hizmetlere erişimde zorluk, eğitim altyapısının eksikliği ve istihdam yaratılmaması gibi ekonomik, sosyal ve siyasi itici faktörlerin, göçmenlerin göç etmeyi düşünmelerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bununla birlikte, istihdam olanakları ve yüksek ücretler gibi ekonomik ve siyasi faktörler, siyasi istikrar ve güvenlik ile birlikte çekici faktörlere katkıda bulunmakta ve bu faktörler, bireylerin Batı Afrika ülkelerinden göç etmeyi düşünmelerinde güçlü ve önemli bir rol oynamaktadır. Ancak göçmenler, güvencesiz istihdam ve sosyal dışlanma gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Çalışma, göçmen haklarını desteklemek ve sömürüyü azaltmak için hedefli işgücü korumaları ve politika reformları çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration has historically shaped global societies, with international migrant numbers growing from 81.5 - 272 million from 1970 to 2019, and projections estimating 330.9 million by 2050. This study explores the factors driving the understanding of reasons for migration from West African countries, experiences, integration, and economic contributions. The research addresses a significant gap in existing literature, focusing predominantly on migration to Europe or within West Africa. Guided by the Push-Pull Theory (Lee, 1966), the study identifies driving forces such as political instability and unemployment from West African countries, alongside pull factors such as economic growth and trade opportunities. The methodology includes quantitative data sourced from the Afrobarometer from 2024/2025. The study employed the Ordered Logit regression as its method of analysis (Ologit). The study findings show that economic, social, and political push factors, such as economic conditions, difficulty in accessing medical services, lack of educational infrastructure, and lack of job creation, played a significant role in motivating migrants to consider migration by migrants. However, economic and political factors such as employment availability and high wages with political stability and security contribute to pull factors, which play a strong and significant role in motivating individuals to consider migration from West African nations. However, migrants face challenges, including precarious employment and social exclusion. The study calls for targeted labor protections and policy reforms to support migrant rights and mitigate exploitation.