Exploring Airline Joint Venture negative and positive effects of airline joint venture between small and big airline companies
Aırlıne Joınt Venture, küçük ve büyük havayolları arasında yapılan joınt venture anlaşmasının negatif ve pozitif etkileri
- Tez No: 988225
- Danışmanlar: PROF. SELİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, havayolu sektöründe büyük ve küçük ölçekli şirketler arasında kurulan Airline Joint Venture (AJV) iş birliklerinin olumlu ve olumsuz etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Havayolu ortak girişimleri, operasyonel verimliliği artırmak, yeni pazarlara erişim sağlamak ve maliyetleri paylaşmak gibi stratejik faydalar sunarken; özellikle küçük ölçekli şirketler açısından bağımlılık riski, marka değerinin zedelenmesi ve stratejik özerkliğin kaybı gibi önemli dezavantajlar da yaratabilmektedir. Araştırmada, ortak girişimlerin büyük havayolu şirketlerine sunduğu ölçek ekonomileri ve rekabet avantajları ile küçük havayolu şirketlerinin karşılaştığı güç asimetrileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışma, mevcut literatür taraması, sektör raporları ve örnek olay analizlerine dayanmakta olup, hukuki ve düzenleyici süreçler kapsam dışında bırakılmıştır. Ayrıca, araştırma ağırlıklı olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerindeki örneklere odaklanmakta ve yeni gelişen pazarlar sınırlı ölçüde incelenmektedir. Elde edilen bulgular, havayolu sektöründe stratejik ortaklıkların doğru planlandığında önemli fırsatlar yaratabileceğini, ancak ortaklıkların taraflar arasında dengeli yapılandırılmadığı durumlarda özellikle küçük havayolu şirketleri için ciddi yapısal sorunlara yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the positive and negative effects of Airline Joint Ventures (AJVs) established between large and small airline companies. While airline joint ventures offer strategic benefits such as improving operational efficiency, enabling access to new markets, and sharing costs, they can also create significant disadvantages, especially for smaller airlines, including dependency risks, loss of brand identity, and reduction of strategic autonomy. The study examines in detail the economies of scale and competitive advantages gained by large airlines through joint ventures, as well as the power asymmetries faced by smaller partners. The research is based on an extensive review of the existing literature, industry reports, and case studies, excluding legal and regulatory processes from its scope. Additionally, the study primarily focuses on examples from North America, Europe, and Asia, with limited coverage of emerging markets. The findings reveal that while strategic partnerships in the airline industry can create substantial opportunities when properly structured, imbalanced partnerships can lead to serious structural problems, particularly for smaller airline companies.