Extradition law between Pakistan and Türkiye and an analysis of kaçmaz case
Pakistan ile Türkiye arasında suçluların iadesi kanunu ve kaçmaz davasının analizi
  1. Tez No: 988230
  2. Yazar: SANA BIBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM İZZET KÜLÇÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, Pakistan ve Türkiye arasındaki iade hukuku ve uygulamalarını karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Her iki ülkenin iadeye ilişkin yasal normlar hiyerarşisi, anayasal hükümler, Pakistan'da İslam hukukunun etkisi, ilgili antlaşmaları ve iç hukuk mevzuatı (Pakistan'ın 1972 tarihli İade Kanunu ve Türkiye'nin 6706 sayılı Kanunu) incelenmektedir. Araştırma yöntemi olarak, Pakistan ve Türkiye arasındaki iade kuralları ve süreçlerine ilişkin kanun ve yasal belgelerle analitik bir inceleme benimsenerek analiz yapılmıştır. Bu kapsamda, iade uygulamalarında ortaya çıkan kritik hukuki meselelere odaklanmaktadır. Çalışmanın odak noktasını, Kaçmaz Davası oluşturmaktadır. 2017 yılında bir Türk ailenin Pakistan'dan resmi iade prosedürleri dışında zorla sınır dışı edilmesiyle gündeme gelen bu dava, iade süreçlerindeki yasal koruma eksikliklerini ortaya koymaktadır. Vaka analizi; yasal korumadaki zayıflıkların yanı sıra adil yargılanma hakkı, geri göndermeme ilkesine uyum ve bağımsız yargı denetiminin eksikliği gibi temel insan hakları sorunlarına da işaret etmektedir. Birleşmiş Milletler Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu'nun Kaçmaz davasına müdahil olması, söz konusu sorunların uluslararası düzeyde tanınmasını sağlamıştır. Araştırmanın veri kaynakları arasında; resmi makamlarla yapılan görüşmeler, yasama raporları, ikili anlaşmalar ve hükümet verileri dahil olmak üzere çeşitli akademik çalışmalar ve uluslararası mevzuatlar yer almaktadır. Elde edilen bulgular, Pakistan ve Türkiye arasında iade kanunlarının ve uygulamalarının daha fazla uyumlaştırılması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, gelecekteki iade işlemlerinde hukukun üstünlüğünü ve uluslararası insan hakları standartlarının korunabilmesi için bağımsız yargı denetiminin kritik önem taşıdığı vurgulamaktadır. Çalışma, Türkiye ile Pakistan'ın iade hukuku alanındaki mevcut durumunu ortaya koyarken, uluslararası standartlara uyum sağlaması için gereken adımları da tartışmaya açmaktadır. Ayrıca karşılaştırmalı hukuk çalışmalarına ve insan haklarının korunmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the comparative analysis of extradition law and practice between Pakistan and Türkiye. It examines the hierarchy of legal norms governing extradition in each country, including constitutional provisions, the influence of Islamic law in Pakistan, relevant treaties, and domestic legislation (Pakistan's Extradition Act 1972 and Türkiye's Law No. 6706). The method used in this research is the analytical analysis of the laws and legal documents concerning the rules and processes for extradition between Pakistan and Türkiye, focusing on critical legal issues that arise in their extradition practices. The Kaçmaz case examined concerns a 2017 forcible deportation of a Turkish family from Pakistan outside formal extradition procedures and serves as the central case study. The case analysis reveals important weaknesses in legal protections and raises significant human rights issues, especially compliance with due process, non-refoulement rules, and lack of independent judicial review. The involvement of the United Nations Working Group on Arbitrary Detention in the Kaçmaz case further highlights these issues. The data for this research is based on various sources, including interviews with official authorities, legislative reports, bilateral treaties, and governmental data. Sources obtained through academic research and international legislation is also included. The findings underscore the need for greater harmonization of extradition laws and practices between Pakistan and Türkiye and emphasize the importance of independent judicial oversight to uphold the rule of law and international human rights standards in future extradition proceedings.