Ulusal ve Uluslararası Hukukta terör suçlularının iadesi
Extradition of terrorists in National and International Law
- Tez No: 566652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Terör,“belirli bir amaç doğrultusunda yıldırma, sindirme, tehdit, korkutma ve şiddet yöntemlerini kullanma”şeklinde tanımlanabilir. Terörizm, devletlerde istikrarın bozulmasına yol açmakta, birçok toplumsal probleme sebebiyet vermektedir. Terör faaliyetleri genel olarak siyasi birtakım amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu durum terör faaliyetleri ile siyasal suçlar arasında ilişkinin açıklanmasını gerekli kılmaktadır. Siyasi suçlar, suçluların iadesinde önem ifade eden bir kavramdır. Suçluların iadesi uluslararası adli yardımlaşmanın en önemli vasıtalarından birisidir. Devletler suç ve suçluyla tek başlarına mücadele edememekte, farklı devletlerin yardımıyla suçluların yargılanmasını sağlamaktadırlar. Bu durum, suçluların iadesi kurumunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, ulusal ve uluslararası hukuk kapsamında terör suçlarının iadesi konusu ele alınmış, terör suçu somutlaştırılarak suçluların iadesi kurumu içerisindeki konumu saptanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Terrorism can be defined as“intimidation, suppression, threatening, frightening and using violence for a specific purpose”. Terrorism causes destabilization in states and causes many social problems. Terrorist activities are generally carried out for some political purposes. This necessitates an explanation of the relationship between terrorist activities and political crimes. Political crimes are a concept that is important for the extradition of criminals. Extradition is one of the most important means of international legal cooperation. States cannot fight crime and perpetrators alone, and they ensure that criminals are tried with the help of different states. This led to the emergence of the institution for extradition. In this study, the issue of extradition of terrorist offenses under national and international law has been reviewed, and the position of the offender within the extradition institution has been tried to be objectified.