Endometriozisli kadınlarda yoganın pelvik ağrı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of yoga on pelvic pain and quality of life in women with endometriosis
  1. Tez No: 988265
  2. Yazar: GİZEM ÇEVİK ŞİRVANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, endometriozis tanısı olup pelvik ağrı deneyimleyen kadınlara uygulanan yoganın ağrı deneyimi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Randomize kontrollü, ön test-son test tekrarlayan izlemli prospektif tipte yapılan bu çalışmaya Ocak 2024-Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul'da özel bir hastanenin Endometriozis Kliniği'nde, dahil etme kriterlerine uyan 60 kadın (30 deney, 30 kontrol) dahil edilmiştir. Deney grubundaki kadınlara ilk seansta yazılı eğitim materyali eşliğinde verilen endometriozis eğitimi ve yoga pratikleri hakkında yüz yüze uygulamalı eğitimin ardından, haftada en az 3 gün her bir seansın 80 dakika sürdüğü, 2 ay araştırmacı eşliğinde online ve 1 ay da bireysel yoga pratiklerini kendilerinin devam ettirdiği toplam 3 aylık yoga müdahalesi programı uygulanmış ve 4.,8. ve 12. haftalarda telefon görüşmeleri ile izlenmiştir. Ayrıca katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan endometriozise özgü yoga programı akışı video olarak paylaşılmış, hatırlatıcı mesajlarla yoga grubu desteklenmiştir. Kontrol grubuna ise ilk seansta yalnızca yazılı eğitim materyali eşliğinde endometriozis hakkında yüz yüze eğitim verilerek aynı süreçte izlenmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Endometriozis Sağlık Profil Anketi-5 (EHP-5), Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), McGill Ağrı Ölçeği Kısa Form (MAÖ-KF) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun tanıtıcı özellikleri ve ilk değerlendirmedeki GKÖ, EHP-5, MAÖ-KF ve PİOÖ ön test puanları benzerlik göstermiştir (p>0,05). Müdahale sonrası değerlendirmelerde deney grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında GKÖ, EHP-5, MAÖ-KF ve PİOÖ puanlarında iyileşmeler olduğu ve aralarındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Deney grubundaki kadınların menstrüasyon sırasındaki GKÖ skorları izlem boyunca belirgin bir azalma göstermiş, 1. izlemde ortalama 7,63 ± 1,88 olan GKÖ değeri, 4. izlemde 5,2 ± 1,3'e düşmüştür (p=0,004). Benzer şekilde McGill Ağrı Ölçeği Kısa Form toplam puanlarında deney grubunda izlem süreci boyunca anlamlı bir düşüş saptanmıştır (p<0,001). EHP-5 yaşam kalitesi ölçeği puanlarında, deney grubunun izlemler arası çekirdek, modüler ve toplam puanlarda anlamlı bir iyileşme bulunmuştur (p<0,001). Ayrıca deney grubunun ortalama PİOÖ puanlarında anlamlı düzeyde artış gözlenmiştir (p<0,05). Sonuç: Yoga uygulamalarının endometriozisli kadınlarda ağrı düzeyini azalttığını, psikolojik iyilik halini desteklediğini ve buna bağlı olarak yaşam kalitesini artırdığını göstermiştir. Endometriozis hastalarının bakımını desteklemek üzere non farmakolojik bir yöntem olarak yoga yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effects of yoga on pain experience and quality of life in women diagnosed with endometriosis who experience pelvic pain. Method: This randomized controlled, pre-test-post-test repeats prospective study included 60 women (30 experimental, 30 control) meeting the inclusion criteria at the Endometriosis Clinic of a private hospital in Istanbul between January 2024 and January 2025. The women in the experimental group received endometriosis education and face-to-face practical training on yoga practices, accompanied by written educational materials in the first session. They then underwent a 3-month yoga intervention program, with each session lasting 80 minutes, at least 3 days a week. This program consisted of 2 months of online yoga practice with the researcher and 1 month of individual yoga practice. Participants were monitored via telephone calls at weeks 4, 8, and 12. Additionally, participants received a video of the endometriosis-specific yoga program flow prepared by the researcher, and the yoga group was supported with reminder messages.The control group received only a face-to-face education session on endometriosis accompanied by written materials and was followed up over the same period. Data were collected using the Descriptive Information Form, the Endometriosis Health Profile-5 (EHP-5), the Visual Analogue Scale (VAS), the Short-Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), and the Psychological Well-Being Scale (PWBS). Results: The sociodemographic characteristics and baseline scores of VAS, EHP-5, SF-MPQ, and PWBS were similar between the intervention and control groups (p>0.05). Post-intervention assessments revealed statistically significant improvements in the VAS, EHP-5, SF-MPQ, and PWBS scores in the intervention group compared to the control group (p<0.05). Among women in the intervention group, VAS scores during menstruation showed a notable reduction over time, decreasing from a mean of 7.63 ± 1.88 at the first follow-up to 5.2 ± 1.3 at the final follow-up (p=0.004). Similarly, the total scores of the SF-MPQ decreased significantly in the intervention group over the course of the follow-up period (p<0.001). The EHP-5 scores indicated significant improvements in core, modular, and total domains of quality of life among participants in the intervention group (p<0.001). Additionally, a significant increase was observed in the mean PWBS scores of the intervention group (p<0.05). Conclusion: Yoga practices have been shown to reduce pain levels in women with endometriosis, support psychological well-being and consequently improve quality of life. Therefore, yoga can be recommended as a non-pharmacological supportive approach in the care and management of women with endometriosis.