Sürdürülebilirlik kapsamında Gaziantep Kilis yolu Ekolojik Kentsel Tasarım Rehberi'nin değerlendirilmesi
Evaluation of the ecological urban design guide for the Gaziantep – Kilis road within the scope of sustainability
- Tez No: 988303
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ALTINOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda hızla gelişen teknoloji ve ekonomi olumlu etkilere sahip olmak ile birlikte enerji kullanımına olan ihtiyaç artışı gibi birçok olumsuz etkilere de neden olmuştur. Enerjinin kontrolsüz kullanılması ve fosil enerji kaynaklarının kullanılması ekolojik dengeye geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir. Doğaya verilen bu zarar günümüzde etkilerini göstermektedir. Bu etkilerden biri günümüzde de gözlemlediğimiz iklim değişikliğidir. İklim değişikliği canlılar ve ekosistem için de büyük tehlikedir. Bu verilen zararların ve enerji kaynaklarının tüketilmesinde inşaat sektörü büyük bir etkiye sahiptir. Çevreye verilen bu zararlı etkilerin artması ile sürdürülebilirlik kavramı ön plana çıkmıştır. Sürdürülebilirlik ekonomik, sosya-kültürel ve çevresel parametrelerinin bir bütün olarak çalışması ile sağlanmaktadır. Sürdürülebilirlik adı altında birçok çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri ekolojik yapılardır. Ortaya çıkan bu problemlerin çözümü, yaşanılabilir bir çevre ve sürdürülebilir kentlerin ortaya çıkması için ekolojik yapılar önem kazanmaktadır. Ekolojik yapılar bulunduğu bölgenin iklim koşullarına entegre edilerek tasarlanmalıdır. Türkiye iklim koşulları açısından diğer ülkelere göre oldukça zengindir. Bu zenginlik doğru kullanıldığında ekolojik yapılar için çeşitli avantajlar sunar. Yapı tasarımlarında doğal enerji kaynaklarına yönelerek enerji kaynaklarının korunması, bulunduğu bölgenin iklim koşullarına uyum sağlayan ve yapılarda yerel malzemelerin kullanılmasından başlanılabilir. Bu çalışmada, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tasarlanan ekolojik yapıların önemi vurgulanmıştır. Bu yapıların doğa ile uyumlu, enerji etkin ve yerel malzeme kullanımına dayalı olması gerektiği savunulmuştur. Gaziantep kenti örnek alınarak bu bölgenin iklimsel, coğrafi ve kültürel özelliklerine uygun sürdürülebilir mimari yaklaşımlar araştırılmıştır. Geleneksel Gaziantep evlerinin mekansal kurgusu, kullanılan doğal yapı malzemeleri ve iklime uyumlu tasarım özellikleri incelenmiştir. Gaziantep Kilis Yolu Ekolojik Kent Uygulama Tasarım Rehberi ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik başlıkları altında kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Planlanan ekolojik kent projesi, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda doğal kaynakların verimli kullanımını, yerel mimari değerlerin korunmasını ve çevresel etkilerin azaltılmasını hedeflemektedir. Çalışma, iklim değişikliği, su kaynaklarının tükenmesi, bilinçsiz enerji tüketimi gibi güncel çevresel tehditlere karşı bölgesel ölçekte yenilikçi bir yanıt niteliği taşımaktadır. Proje, Gaziantep'in ekolojik, kültürel ve iklimsel özellikleriyle bütünleşen bir planlama yaklaşımı sunarak, kente sürdürülebilir bir gelişim modeli kazandırmaktadır. Gaziantep Kilis Yolu Ekolojik Kent Uygulama Tasarım Rehberi, sunduğu bütüncül ve sürdürülebilir planlama yaklaşımları ile diğer şehirler için de örnek teşkil edebilecek nitelikte bir model oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently rapidly developing technology and economy have both positive effects and also have caused so many negative results such as the increase in the need of energy use. The usage of energy without control and the usage of fosil energy sources cause irreversible damages to the ecological balance. The change in the climate is a big danger on the ecosystem and livig creatures. These dangers which happen are also caused by construction companies. With the increase in the dangerous effects to the nature the sustainability had been a very important thing. Sustainability happens with working together the parameters of social-cultural, economic and environmental factors. There are many studies under the sustainability. One of these studies is ecologic buildings. Ecological structures are becoming important for solving these emerging problems and creating a livable environment and sustainable cities. Ecological structures should be designed to integrate with the climate conditions of the region in which they are located. Turkey is quite rich in terms of climate conditions compared to other countries. When used correctly, this richness offers various advantages for ecological structures. In building designs, energy conservation can be achieved by utilizing natural energy sources, adapting to the climate conditions of the region, and using local materials in construction. This study emphasizes the importance of ecological structures designed in accordance with sustainability principles. It argues that these structures should be in harmony with nature, energy efficient, and based on the use of local materials. Taking the city of Gaziantep as an example, sustainable architectural approaches suitable for the climatic, geographical, and cultural characteristics of this region were investigated. The spatial design of traditional Gaziantep houses, the natural building materials used, and the climate-adaptive design features were examined. The Gaziantep Kilis Road Ecological City Application Design Guide was comprehensively evaluated under the headings of ecological, economic, and social sustainability. The planned ecological city project aims to promote the efficient use of natural resources, the preservation of local architectural values, and the reduction of environmental impacts in line with sustainability principles. The study represents an innovative regional-scale response to current environmental threats such as climate change, depletion of water resources, and unconscious energy consumption. The project offers a planning approach that integrates Gaziantep's ecological, cultural, andclimatic characteristics, thereby providing the city with a sustainable development model. The Gaziantep Kilis Road Ecological City Implementation Design Guide establishes a model that could serve as an example for other cities with its comprehensive and sustainable planning approaches.