Karbondioksit gübreleme amaçlı baca gazı kondenseri tasarımı, imalatı ve performansının sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Design, manufacturing, and numerical and experimental investigation of the performance of a flue gas condenser for carbon dioxide fertilization
  1. Tez No: 988308
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Makine Mühendisliği, Agriculture, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, doğalgazlı kazan sistemlerinden çıkan baca gazının hem enerji geri kazanımı hem de sera ortamlarında CO₂ gübrelemesi amacıyla kullanılmasına olanak tanıyan özgün bir kondenser sistemi tasarlanmış, sayısal analizleri yapılmış ve saha testleriyle performansı doğrulanmıştır. Geliştirilen sistemin tasarım süreci boyunca EES (Engineering Equation Solver) ile analitik hesaplamalar, ANSYS Fluent yazılımı ile HAD (Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) analizleri gerçekleştirilmiştir. Farklı plaka açılarıyla (25°, 30°, 35°, 40°) sistemin termal ve akış karakteristikleri değerlendirilmiştir. HAD analizleri sonucunda en yüksek verim 30° plaka açısıyla elde edilmiştir. Sistem prototipi üretilerek bir serada test edilmiş ve çıkış gazı sıcaklığı 41.6 °C'ye kadar düşürülerek yoğuşma sağlanmıştır. Bu çalışmada geliştirilen sistem, Türkiye'de bu kapsamda tasarlanmış ilk yerli kondenser çözümü olup, enerji verimliliğiyle birlikte tarımsal verimi artırmaya yönelik entegre bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a novel flue gas condenser system was designed to utilize the flue gas from natural gas boilers for both energy recovery and CO₂ fertilization in greenhouse environments. The system was evaluated through theoretical analysis using EES (Engineering Equation Solver), and detailed CFD (Computational Fluid Dynamics) simulations were performed via ANSYS Fluent. Different baffle plate angles (25°, 30°, 35°, 40°) were tested to analyze their impact on flow and thermal behavior. CFD results showed the best performance at 30°. The system prototype was manufactured and tested in a greenhouse, and condensation was achieved by lowering the exhaust gas temperature to 41.6 °C. The system developed in this study is the first domestically designed condenser solution of this scope in Türkiye, offering an integrated approach that enhances agricultural productivity alongside energy efficiency.