Probiyotik organizmalarin metabolitleri ile hazirlanan polilaktikasit kompozit filmlerde antimikrobiyal etkinliğin incelenmesi
Investigation of antimicrobial activity in polylactic acid composite films prepared with metabolites of probiotic organisms
- Tez No: 988344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir bir malzeme olan polilaktik asit (PLA), çeĢitli ticari ve özel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Ancak, yüksek sıcaklık kararlılığı ve kırılganlık gibi belirli sınırlamalar uygulanabilirliğini sınırlar. Bu sorun, PLA'nın çeĢitli malzemelerle güçlendirilmesiyle ele alınmaktadır ancak bu süreç, malzemelerin polaritesindeki farklılıklar nedeniyle uyumlulukta farklı sorunlara yol açmaktadır. Bu çalıĢmada, probiyotik metabolitlerle zenginleĢtirilmiĢ polilaktik asit (PLA) bazlı kompozit filmler hazırlanarak antimikrobiyal aktiviteleri değerlendirildi. Bifidobacterium longum probiyotik suĢu, organik asitler ve bakteriyosinler de dahil olmak üzere biyoaktif metabolitler üretmek için kültüre alındı ve daha sonra elde edilen metabolitler solvent döküm yöntemi kullanılarak PLA matrisine entegre edildi. Filmlerin antimikrobiyal etkinliği disk difüzyon yöntemi ile Escherichia coli ve Staphylococcus aureus patojenlerine karĢı değerlendirildi. Sonuçlar, probiyotik metabolitlerin eklenmesinin, PLA filmlerinin yapısal bütünlüğünden ödün vermeden antimikrobiyal etki gösterdiğini göstermiĢtir. Bu bulgular, probiyotik metabolitlerle zenginleĢtirilmiĢ PLA filmlerinin aktif gıda ambalajlama uygulamaları için etkili ve biyolojik olarak parçalanabilir bir alternatif olabileceğini düĢündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Polylactic acid (PLA), a renewable material, is widely used in a variety of commercial and specialized applications. However, certain limitations, such as high-temperature stability and brittleness, limit its applicability. This issue is addressed by reinforcing PLA with various materials, but this process leads to different compatibility issues due to differences in the polarity of the materials. In this study, polylactic acid (PLA)-based composite films enriched with probiotic metabolites were prepared and their antimicrobial activity was evaluated. The probiotic strain Bifidobacterium longum was cultured to produce bioactive metabolites, including organic acids and bacteriocins, and the resulting metabolites were then integrated into the PLA matrix using the solvent casting method.The antimicrobial activity of the films was evaluated against Escherichia coli and Staphylococcus aureus pathogens using the disk diffusion method. The results demonstrated that the addition of probiotic metabolites exhibited antimicrobial activity without compromising the structural integrity of the PLA films. These findings suggest that PLA films enriched with probiotic metabolites may be an effective and biodegradable alternative for active food packaging applications.