Fit-out projelerinde döngüsel ekonomi yaklaşımları: kavramsal altyapı ve sektörel görüşlerin analizi
Circular economy approaches in fit-out projects: conceptual basis and sectoral insights
  1. Tez No: 988353
  2. Yazar: MİHRİBAN KIRAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan hammadde ihtiyacı, kaynakların daha verimli ve sürdürülebilir biçimde kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durum, birçok sektörde sürdürülebilir ve çevreye duyarlı yaklaşımların önemini artırmaktadır. Bu yaklaşımlar arasında kapsamı ve işleyişi bakımından öne çıkan döngüsel ekonomi (DE), atık yönetimi, çevresel etkilerin azaltılması ve malzeme döngüselliğinin sağlanması açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Hammadde tüketimi ve atık üretiminin en yoğun olduğu alanlardan biri olan inşaat sektörü de döngüsel ekonomi uygulamalarında kritik bir konuma sahiptir. İnşaat sektörünün alt alanlarından biri olan fit-out projeleri (tadilat, yenileme veya iç mimari uygulama projeleri) ise yoğun malzeme akışları, çok paydaşlı yapısı ve periyodik olarak yüksek miktarda atık üretmesi nedeniyle bu yaklaşımların incelenmesi için uygun bir çalışma alanı olarak değerlendirilmektedir. Fit-out projelerinde yer alan ince işler, birim maliyet açısından kaba inşa işlerinden belirgin biçimde daha yüksek olup, proje bütçesinde en yüksek paya sahip kalemleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, döngüsel ekonomi yaklaşımlarının getirdiği malzeme verimliliği ve yeniden kullanım potansiyeli, fit-out projelerinde sürdürülebilirliğe geçişin en kritik araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada fit-out projelerinde döngüsel ekonomi yaklaşımlarının etkileri iki aşamalı bir araştırma tasarımıyla ele alınmıştır. İlk aşamada (Faz-1) literatür kapsamında kavramsal çerçeve oluşturularak temel kavramlar ve bunlar arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. İkinci aşamada (Faz-2) ise Türkiye'deki fit-out sektöründe kavramsal çerçevenin nasıl yansıdığı saha çalışmalarıyla incelenmiştir. Bu kapsamda önce fit-out projelerinde uzmanlaşmış profesyonellerle mülakatlar yapılmış, ardından daha geniş bir veri setine ulaşmak amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Araştırma bulguları, döngüsel ekonomi ilkelerinin fit-out projelerine farklı düzeylerde uyarlanabildiğini göstermektedir. Uluslararası literatürde tasarım, malzeme döngüsü, yeniden kullanım ve geri dönüşüm ön plana çıkarken; Türkiye bağlamında uygulamalar daha çok sürdürülebilirlik başlığı altında, parçalı ve sınırlı ölçekte ele alınmıştır. Ayrıca farkındalık eksikliği, mevzuat ve teşvik yetersizliği ile maliyet odaklı yaklaşımlar, uygulamanın önündeki en önemli engeller olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte saha verileri, döngüsel ekonomiye yönelik ilginin giderek arttığını ve gelecekte bu yaklaşımın sektörde bir gereklilik haline geleceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's increasing demand for raw materials necessitates the more efficient and sustainable use of resources. This situation highlights the importance of sustainable and environmentally conscious approaches in many sectors. Among these approaches, the circular economy (CE) stands out in terms of its scope and operation, offering significant potential in terms of waste management, reducing environmental impacts, and ensuring material circularity. The construction sector, one of the areas with the highest raw material consumption and waste production, also holds a critical position in circular economy applications. Fit-out projects (renovation, refurbishment, or interior design projects), one of the sub-sectors of the construction industry, are considered a suitable field of study for examining these approaches due to their intensive material flows, multi-stakeholder structure, and periodic generation of high amounts of waste. The finishing works involved in fit-out projects have significantly higher unit costs compared to structural works and constitute the largest portion of the project budget. Therefore, the material efficiency and reuse potential introduced by circular economy approaches emerge as key instruments for advancing sustainability in fit-out projects. This study examines the effects of circular economy approaches in fit-out projects using a two-phase research design. In the first phase (Phase-1), a conceptual framework was established within the scope of the literature, and the fundamental concepts and their interrelationships were evaluated. In the second stage (Phase 2), field studies were conducted to examine how the conceptual framework is reflected in the fit-out sector in Turkey. In this context, interviews were first conducted with professionals specializing in fit-out projects, followed by a survey to obtain a broader data set. The research findings show that circular economy principles can be adapted to fit-out projects at different levels. While design, material cycle, reuse, and recycling are at the forefront in the international literature, applications in the Turkish context have been addressed more under the heading of sustainability, in a fragmented and limited scale. Furthermore, lack of awareness, inadequate legislation and incentives, and cost-focused approaches have been identified as the most significant barriers to implementation. However, field data reveal that interest in the circular economy is growing and that this approach will become a necessity in the sector for the future.