The role of renewable energy, innovation, and digitization on the environmental footprint: Empirical evidence from national and cross-national studies
Yenilenebilir enerji, inovasyon ve dijitalleşmenin çevresel ayakizi üzerindeki rolü: Ulusal ve uluslarası çalışmalardan ampirik kanıtlar
- Tez No: 988355
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BALCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Tezin ilk bölümünde, çalışmanın odağı hakkında ayrıntılı bilgi sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde inovasyon, yenilenebilir enerji ve finansal gelişme ile birlikte dijitalleşmenin çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki moderator rolü incelenmektedir. Genelleştirilmiş Moment Yönteminden elde edilen bulgular, dijitalleşme, inovasyon, yenilenebilir enerji ve finansal gelişmenin çevresel bozulma ile negative ilişkili olduğunu göstermektedir. Çalışmanın önemli bir bulgusu dijitalleşmenin inovasyon, yenilenebilir enerji ve finansal gelişme ile etkileşiminin ekolojik ayak izini azaltıcı etkiler göstermesidir. Bu bulgular göz önüne alındığında, dijitalleşme ve çevre politikalarının entegrasyonu, tek başına bir politika uygulanmasına göre daha güvenilir sonuçlara ve gelişmiş çevre kalitesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the thesis, detailed information regarding the focus of the thesis is provided. In the second chapter of the thesis, the moderating role of digitalization with innovation, renewable energy, and financial development on environmental sustainability is examined. The findings from the Generalized Methods of Moments (GMM) method show that digitalization, innovation, renewable energy, and financial development are negatively correlated with environmental degradation. A key result of the study is that digitalization and its interplay with innovation, renewable energy, and financial development demonstrate footprint-mitigating effects. Considering these findings, the integration of digitalization and environmental policies may lead to more resilient outcomes and enhanced environmental quality in contrast to the implementation of a solitary policy in isolation.