Kuru tip transformatörlerde nüve malzemesi değişkenliğine göre elektromanyetik analiz
Electromagnetic analysis of dry-type transformers based on core material variability
- Tez No: 988421
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında 2000 kVA 30/0.4 kV Dyn11 bağlantı grubuna sahip üç fazlı kuru tip bir transformatörün farklı nüve tiplerinde elektromanyetik performans analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, transformatör çekirdek malzemelerinden M5 ve amorf yapıdaki MOH karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tasarımlarda ANSYS Maxwell yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar yöntemi (Finite Element Method- FEM) ile gerçekleştirilen elektromanyetik performans değerlendirmeleri, transformatör karakteristikleri, kayıp ve manyetik akı yoğunluğu gibi elektromanyetik durumlar analiz edilmiştir. Nüve malzemelerinin çekirdek kayıpları, manyetik doygunluk ve yüksüz durumda akım hareketlerinin transformatör üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda, elektromanyetik performansı en verimli sonuçları veren tasarım önerilmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışması, kuru tip transformatörlerde hem yapısal olarak hem de çekirdek malzeme seçiminin elektromanyetik performansa etkilerini açık bir şekilde ortaya koyup, tasarım sürecindeki optimizasyonlara rehberlik ederek teknik bir destek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, electromagnetic performance analyses were conducted on a three-phase dry-type transformer with a 2000 kVA 30/0.4 kV Dyn11 connection group using different core types. The study comparatively evaluated M5 and amorphous MOH transformer core materials. Electromagnetic performance evaluations, performed using the finite element method (FEM) with ANSYS Maxwell software in the designs, analyzed electromagnetic conditions such as transformer characteristics, losses, and magnetic flux density. The effects of core losses, magnetic saturation, and no-load current movements of the core materials on the transformer were investigated. Based on the analysis results obtained, a design that provides the most efficient electromagnetic performance was proposed. As a result, this thesis study clearly demonstrates the effects of both the structural design and core material selection on the electromagnetic performance of dry-type transformers, providing technical support by guiding the optimization process in the design phase.