Ağır boy kısalığı (Boy SDS < -3) vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of severe short stature in children (Height SDS <-3)
  1. Tez No: 988455
  2. Yazar: UTKUCAN UÇKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE BUNDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Boy kısalığı kişinin boyunun üçüncü persantilin altında olduğu veya aynı yaş, cins ve ırk için ortalama uzunluğun iki standart sapma ve altında olduğu durumu ifade eder. Üç standart sapma ve altındaki boy kısalıkları ise ağır boy kısalığı olarak ifade edilmektedir. Amaç: İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniğine başvuran ağır boy kısalıklı olguların etiyolojik profilinin ve olguların genel karakteristiklerinin değerlendirilmesi planlanmıştır Gereç ve Yöntem: Poliklinik takibine devam eden -3 SDS altı 500 (247 kız, 253 erkek) hasta rastgele seçilerek çalışmaya alındı. Analizler; izlem süresi 12 ay ve daha uzun süreli ve ortalama yaşları 8,436±4,45 olan toplam 320 (152 kız, 168 erkek) çocukta yürütüldü. Bulgular: Ağır boy kısalığı ile gelen çocukların %95'i patolojik boy kısalığı olarak saptandı. Patolojik boy kısalığı etiyoloji grubu olarak değerlendirildiğinde en sık endokrin bozukluklar saptandı. (%53,6) Endokrin bozuklukları sırasıyla kromozom anomalileri ve boy kısalığı ile giden bazı sendromlar (%13,8), orantısız boy kısalıkları (iskelet displaziler, radyasyon etkisi ve rahitis) (%13,5), kronik hastalıklar ve malnütrisyon(%13,5), intrauterin büyüme geriliği (%3,9), tanımlanmamış (%1,0) ve psikososyal nedenler (%0,7) takip etmekteydi. Endokrin bozukluklarda en sık tek etiyolojik neden BHE (%95,2) olarak saptandı. Büyüme hormonu eksikliği olan olguların %42,4'ü idiopatik büyüme hormonu eksikliği, %39'u konjenital büyüme hormonu eksikliği, %6,9'u büyüme hormonu eksikliği eşlikli sendromlar ve %5'i edinsel büyüme hormonu eksikliği olarak saptandı. Sonuç: Ağır boy kısalığı olan çocuklarda patolojik boy kısalığı düşünmek gerekir. Bulgularımız ağır boy kısalığı olan olgularda en sık etiyolojik neden olarak endokrin bozuklukların saptandığını göstermektedir. Gerek endokrin bozukluklar gerek de tek başına değerlendirildiğinde en sık büyüme hormonu eksikliği saptandı. Büyüme hormonu eksikliği olan olgularda ise en sık etiyolojik neden idiopatik büyüme hormonu eksikliği olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background: Short stature is defined as a height below the 3rd centile or less than -2 standard deviation (SD) of children of the same age, sex and race. Whereas a height less than -3 standard deviation (SD) of children of the same age, sex and race is called as severe short stature Aim: The aim of this study is to describe the characteristics and the etiological profile of children with severe short stature evaluated in Department of Pediatric Endocrinology, İstanbul University Istanbul Faculty of Medicine, İstanbul, Turkey. Auxological, demographic and endocrinological data are presented in relation to gender and the various diagnoses. Methods and Subjects: Randomly selected 500 (253M/247F) patients with the diagnosis of severe short stature (height SDS<-3SDS) were selected for this study. Among those patients 320 (168M/152F, mean age 8,436±4,45) patients with at least 12 months of follow-up were included in this study. Results: Of the subject of severe short stature, most common cause was pathological short stature. Endocrinological disorders (53.6%) was found to be the leading cause among pathological short stature; followed by chromosomal anomalies and syndromes associated wih short stature (13.8%), disproportionate short stature (13,5%), chronic diseases and malnutrition (13.5%), intrauterine growth retardation (3.9%), unclassified (1.0%) and psychosocial short stature (0.7%) Of those with endocrinological disorders; the most common etiology was growth hormone deficiency(GHD). (95.2%) The origin of GHD was idiopathic (idGHD) in 42.4% of the patients, congenital (congGHD) in 39%, syndromes associated with GHD in 6.9% and acquired (acqGHD) in 5%. In conclucion: Patological causes of short stature should be ruled out in severe short statured children. Our results showed that the most common cause in severe short stature was endocrinological disorders. Among all subjects and also in the endocrinological disorders group, the most common single etiology was growth hormone deficiency (GHD). And the most common cause of growth hormone deficiency in severe short children was idiopathic growth hormone deficiency.