Farklı düzlemlerde uygulanan antrenmanın sıçrama ve kısa sprint performans parametreleri üzerine etkisi
EFFECT OF TRAINING APPLIED ON DIFFERENT PLANES ON JUMP AND SHORT SPRINT PERFORMANCE PARAMETERS
  1. Tez No: 988456
  2. Yazar: SAFA MERT BEDELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÇETİN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Genç erkek futbolcularda yatay (HT: hip thrust) ve dikey yöndeki (S: squat) farklı uygulamalarla oluşturulan iki farklı antrenman programının, sıçrama ve 30 m sprint parametrelerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde 16-22 yaş arası futbol sporu ile aktif olarak uğraşan, müsabık 28 sporcu oluşturmuştur. Antropometrik ölçümler, Aktif Sıçrama, Durarak Uzun Atlama, Yer Değiştirme Testi, Squat ve Hip Thrust 3RM Kuvvet Testleri ve 30 m sprint testi ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde Two-Related Samples Testi, Friedman, Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Bulgular: SHT, HT ve K gruplarının ilk ölçüm değerleri ve karşılaştırmalarına göre; AS, 10m, 20m, DUA parametrelerinin ilk ölçümleri arasında gruplar arasında anlamlı fark vardır(p<0.05). Antrenman programı öncesi yapılan ilk ölçümde AS (X2=7.972, p<0.05) ve DUA (X2=16.681, p<0.05) değerleri SHT ve K grupları arasında (Z=-2.221, p=0.026, r=-0.52) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Son ölçümde AS, COD-505 ve DUA değerleri, SHT ve K grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p<0.05). HT ve K grupları arasında ise, AS, COD-505 ve DUA değerleri istatistiksel anlamlı derecede farklı belirlenmiştir (p<0.05, p<0.001). Katılımcıların antrenman programı öncesi-sonrası sıçrama ve sprint incelendiğinde; HT ve SHT grubunun antrenman öncesi ve sonrası tüm değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p<0.05). Sonuç: Hem HT grubunda hem de SHT grubunda kısa mesafe sprint performanslarında benzer iyileşme değerleri görülmüştür. SHT grubunda uygulanan HT ve back squat ivmelenme evresi üzerinde daha etkili olmuştur. DUA performansındaki artış da SHT grubunda daha fazla belirlenmiştir. DUA performansının hem yatay hem de dikey yönlü kuvvet uygulanması gerektiren bir eğik atış formunda olması hem back squat hareketinin hem de HT'nin optimum seviyede etki ettiğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları HT'nin kalça ekstensiyonunu arttırarak sprint üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the effects of two different training programs, which were created with different applications in the horizontal (HT: hip thrust) and vertical direction (S: squat), on the jump and 30 m sprint parameters in young male football players. Method: The sample of the study consisted of 28 contestants between the ages of 16-22 and actively engaged in football in Antalya. Data were collected by anthropometric measurements, Active Jumping, Standing Long Jump, Displacement Test, Squat and Hip Thrust 3RM Strength Tests, and 30 m sprint test. Two-Related Samples Test, Friedman, Wilcoxon tests were used in the analysis of the data. Results: According to the first measurement values and comparisons of SHT, HT and K groups; There was a significant difference between the groups in the first measurements of AS, 10m, 20m, DUA parameters (p<0.05). In the first measurement made before the training program, AS (X2=7.972, p<0.05) and DUA (X2=16.681, p<0.05) values were statistically significant between SHT and K groups (Z=-2.221, p=0.026, r=-0.52). At the last measurement, AS, COD-505 and DUA values were statistically significant between SHT and K groups. AS, COD-505 and DUA values were statistically significantly different between HT and K groups (p<0.05, p<0.001). When the participants' training program is examined before and after the jump and sprint; A statistically significant difference was found between all values of HT and SHT groups before and after training. Conclusion: Similar improvement values were observed in short distance sprint performances in both the HT group and the SHT group. HT and back squat applied in the SHT group were more effective on the acceleration phase. The increase in DUA performance was also higher in the SHT group. The fact that the DUA performance is in the form of an oblique throw that requires both horizontal and vertical force application shows that both the back squat movement and HT have an optimum effect. The results of this study show that HT is also effective on sprinting by increasing hip extension.