İzmir'in Menemen ilçesinde yetiştirilen koyunlarda Neospora caninum'un seroprevalansının araştırılması
Investigation of the seroprevalence of Neospora caninum in sheep raised in the Menemen district of İzmir
- Tez No: 988475
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İzmir'in Menemen ilçesindeki koyunlarda N. caninum varlığının serolojik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Neospora caninum, Apicomplexa şubesine ait, zorunlu hücre içi yaşam süren bir protozoon parazittir. Neosporosis, daha çok sığır ve kanideler için tehlikeli bir hastalık olarak görülse de, koyun ve keçi gibi diğer ruminantlarda da abortlara ve erken ya da zayıf doğumlara yol açabilir. Ocak–Mayıs 2025 tarihleri arasında Menemen ilçesine bağlı 8 farklı köy/mahallede bulunan 17 farklı çiftlikteki 381 koyundan kan örnekleri alınmış ve ticari c-ELISA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, %5,8 oranında seropozitiflik tespit edilmiştir. Bu oran, Türkiye'nin diğer bölgelerinde yapılan benzer çalışmalarla uyumludur. Irk açısından değerlendirildiğinde seropozitiflik yalnızca Kıvırcık ve Kıvırcık Melezi koyunlarda görülmüş, ancak ırk ile seropozitiflik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Cinsiyete göre seroprevalans farklılık gösterse de, bu fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Buna karşılık yaş değişkeni anlamlı çıkmış; ≤2 yaş grubunda %2,1 olan seropozitiflik, 5–7 yaş grubunda %11,5'e yükselmiştir. Bu durum, enfeksiyonla karşılaşmanın yaş ilerledikçe arttığını göstermektedir. Bu çalışma, Menemen ilçesinde N. caninum'un koyun popülasyonunda bulunduğunu ilk kez ortaya koymuş, bölgesel kontrol ve biyogüvenlik önlemlerinin gerekliliğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the serological presence of Neospora caninum in sheep raised in the Menemen district of İzmir. Neospora caninum is an obligate intracellular protozoan parasite belonging to the phylum Apicomplexa. Although neosporosis is primarily considered an important disease of cattle and canids, it can also lead to abortions and weak or premature births in other ruminants such as sheep and goats. Between January and May 2025, blood samples were taken from 381 sheep in 17 different farms located in 8 different villages/neighborhoods in the Menemen district and analyzed using a commercial c-ELISA test. The study found a seropositivity rate of %5,8. This rate is consistent with similar studies conducted in other regions of Türkiye. When evaluated by breed, seropositivity was detected only in Kıvırcık and Kıvırcık crossbred sheep; but no statistically significant relationship was found between breed and seropositivity. Although seroprevalence differed between sexes, the difference was not statistically meaningful. In contrast, the age variable was found to be significant: seropositivity was %2,1 in sheep aged ≤2 years, increasing to %11,5 in the 5–7-year age group. This indicates that exposure to the infection increases with age. This research is the first to demonstrate the presence of N. caninum in the sheep population of the Menemen district and highlights the importance of implementing regional control and biosecurity measures.