A path-dependent multi-period rebalancing model for stochastic U-shaped disassembly lines
Stokastik U-tipi demontaj hatları için yol bağımlı çok periyotlu yeniden dengeleme modeli
  1. Tez No: 988499
  2. Yazar: LANA MANLA ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÖZCEYLAN, DOÇ. DR. SÜLEYMAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Artan çevresel kaygılar ve sıkılaşan düzenlemeler, üreticileri sürdürülebilir ve verimli ürün yaşam sonu (EoL) geri kazanım sistemleri tasarlamaya zorlamaktadır. Bu sistemlerde, demontaj, merkezi bir rol oynamaktadır. Ancak, gerçek dünyadaki değişen koşullar altında, demontaj hatlarını dengede ve verimli tutmak, büyük bir zorluk olmaya devam etmektedir. Bu koşullar, hattın yeniden dengelenmesini gerektirir. Mevcut çalışmalardan farklı olarak, bu çalışma, yeniden dengelemeyi tek seferlik bağımsız bir ayarlama olarak değil, her kararın bir sonrakini şekillendirdiği, operasyonların sıralı doğasını yansıtacak şekilde ele almaktadır. Bu amaçla, U şeklindeki demontaj hatlarının çok dönemli, yol bağımlı yeniden dengelenmesi için karışık tamsayılı doğrusal programlama (MILP) modeli önerilmektedir. Belirsizlik için, stokastik görev sürelerine yönelik bir şans kısıtı eklenmiştir. Amaç fonkisyonu, talebin değişmesine bağlı olarak görev yeniden yerleştirme ve iş istasyonu işletme maliyetlerini en aza indirmektir. Test sonuçları, modelin yüksek talepte %20, döngüsel talepte %17 ve düşük talepte %5 maliyet tasarrufu sağladığını göstermektedir. Ayrıca literatürde yaygın olan bağımsız yeniden dengeleme stratejisini geride bırakmaktadır. Bu çalışma, U-tipi hatları, stokastik görev sürelerini ve yol-bağımlı yeniden dengelemeyi entegre eden ilk çalışmadır. Dinamik ortamlarda yöneticiler için esnek bir karar destek aracı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing environmental concerns and stricter regulations, manufacturers face serious pressure to design sustainable and efficient end-of-life (EoL) product recovery systems. Disassembly plays a central role in these systems, yet keeping disassembly lines balanced and efficient under the changing conditions of real-world remains a major challenge. In practice, these conditions often require rebalancing the line. Unlike existing studies that consider rebalancing as a one-time independent adjustment, this study proposes a Mixed-Integer Linear Programming (MILP) model for multi-period, path-dependent rebalancing of U-shaped disassembly lines reflecting the sequential nature of real operations where each decision shapes the next. To address uncertainty, a chance constraint is incorporated for stochastic task times, while the objective minimizes both task relocation and workstation operating costs as demand vary. Tested and benchmarked on different instances, the findings showed that the proposed model achieved cost savings of approximately 20% under high-demand conditions, 17% under cyclical demand, and 5% under low-demand scenarios outperforming the independent rebalancing strategy commonly adopted in the literature. To the best of our knowledge, this is the first study integrating U-shaped layouts, stochastic task times, and path-dependent rebalancing, providing a flexible decision-support tool for managers in dynamic environments.