Bir AVM'de bulunan mağazaların tadilatında çok amaçlı iş çizelgeleme problemi
Multi-objective job planning problem in the renovation of stores in a shopping mall
  1. Tez No: 988524
  2. Yazar: ZÜLAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, bir alışveriş merkezindeki mağazaların tadilat süreçleri çok amaçlı bir çizelgeleme problemi olarak ele alınmış ve problem Mağaza Tadilatı Çizelgeleme Problemi (MTÇP) adıyla literatüre yeni bir yapı olarak kazandırılmıştır. Tadilat sürecinde görevler; boya, mekanik ve ahşap olmak üzere farklı iş tiplerine ayrılmış olup, her görev yalnızca ilgili beceri setine sahip işçiler tarafından yerine getirilebilmektedir. Çalışmanın temel amacı, tadilat görevlerinin uygun işçilere en verimli şekilde atanmasını sağlayarak iş yükü dengesini sağlamak ve en büyük tamamlanma zamanını minimize etmektir. Bu doğrultuda iş yükü dengesini optimize eden model ve en büyük tamamlanma zamanını minimize eden model olmak üzere iki ayrı matematiksel model geliştirilmiştir: Bu iki model daha sonra Öncelikli Hedef Programlama (ÖHP) yaklaşımıyla birleştirilerek çok amaçlı bir çözüm çerçevesi oluşturulmuştur. Gerçekçi koşulları yansıtmak amacıyla 30 örnekten oluşan bir veri kümesi türetilmiş ve geliştirilen modeller IBM ILOG CPLEX çözümleyicisi ile test edilmiştir. Sonuçlar, küçük ve orta ölçekli problemlerde her iki modelin de hızlı ve optimal çözümler ürettiğini; ÖHP yaklaşımının ise en büyük tamamlanma zamanını koruyarak iş yükü dengesini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the renovation processes of stores located in a shopping mall are addressed as a multi-objective scheduling problem, and the problem is introduced to the literature as a new structure under the name Store Renovation Scheduling Problem (SRSP). The renovation tasks are categorized into different types painting, mechanical, and carpentry and each task can only be performed by workers who possess the required skill set. The main objective of the study is to assign renovation tasks to suitable workers in the most efficient manner, thereby ensuring workload balance and minimizing the maximum completion time. Accordingly, two separate mathematical models are developed: one that optimizes workload balance and another that minimizes the maximum completion time. These models are then integrated using the Preemptive Goal Programming (PGP) approach to construct a comprehensive multi-objective solution framework. To reflect realistic conditions, a dataset consisting of 30 test instances was generated, and the proposed models were solved using the IBM ILOG CPLEX optimizer. The results indicate that both models provide fast and optimal solutions for small- and medium-sized problem scales, while the PGP approach significantly improves workload balance without compromising the optimal maximum completion time.