Mechanical spectroscopy as a non-destructive approach to evaluate cold work in aluminum alloys: a case study on al 7050-T7451
Alüminyum alaşımlarında soğuk deformasyon için tahribatsız bir yaklaşım olarak mekanik spektroskopi: Al 7050-T7451 üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 988530
  2. Yazar: BERKİN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL DAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, havacılık sınıfı Al 7050-T7451 alüminyum alaşımının dinamik mekanik davranışı üzerinde soğuk şekil değişimi ve ısıl işlemin etkisini, mekanik spektroskopi, mikroyapısal karakterizasyon ve sonlu eleman modellemesini bir araya getirerek incelemektedir. T7451 durumda ve tamamen tavlanmış numuneler, %8'e kadar kontrollü tek eksenli çekme deformasyonuna tabi tutulmuştur. Doğal frekansların, iç sürtünmenin, elastik modülün, kayma modülünün ve Poisson oranının değişimlerini incelemek için RFDA (Rezonans Frekansı ve Sönümleyici Analizörü) ölçümleri kullanılmıştır. Zaman alanındaki titreşim sinyalleri MATLAB ile işlenmiş; Marc Mentat ortamında yürütülen modal ve harmonik analizler ise deneysel sonuçların doğrulanmasında ve ters analiz yoluyla anizotropik elastik parametrelerin elde edilmesinde kullanılmıştır. Bulgular, ısıl işlemin, SEM, EDS ve EBSD tarafından doğrulanan çökelti durumu ve tane morfolojisindeki değişikliklerle uyumlu olarak, rezonans tepe konumlarında mikro yapı kaynaklı orta düzeyde kaymalara yol açtığını göstermektedir. Buna karşılık, çekme deformasyonu rezonans frekanslarında çok daha belirgin düşüşlere neden olmuş ve bu etki esas olarak plastik uzama sonucu oluşan geometrik incelmeden kaynaklanmıştır. Mikroyapısal dönüşüm, sönümleme ve dinamik modüllerde gözlenen değişimlere ölçülebilir düzeyde katkı sağlasa da, yüksek şekil değiştirme seviyelerinde belirleyici etken geometrik değişim olarak kalmıştır. Sonlu eleman benzetimleri, deneysel titreşim modlarını başarılı biçimde yeniden üretmiş ve yöne bağlı elastik davranış yorumunu desteklemiştir. Genel olarak sonuçlar, sonlu eleman modellemesiyle desteklenen mekanik spektroskopinin, yüksek dayanımlı alüminyum alaşımlarında deformasyon kaynaklı mikroyapısal değişimleri ve anizotropiyi hassas ve tahribatsız bir şekilde tespit edebilen bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of cold work and heat treatment on the dynamic mechanical behavior of the aerospace-grade aluminum alloy Al 7050-T7451 by integrating mechanical spectroscopy, microstructural characterization, and finite element modeling. As-received and fully annealed specimens were subjected to controlled uniaxial tensile deformation up to 8% strain. Resonance Frequency and Damping Analyzer (RFDA) measurements were employed to quantify the evolution of natural frequencies, internal friction, elastic modulus, shear modulus, and Poisson's ratio. Time-domain vibration signals were processed using MATLAB, while modal and harmonic analyses conducted in Marc Mentat were used to validate the experimental results and extract anisotropic elastic parameters through inverse analysis. The findings indicate that heat treatment induces moderate, microstructure-driven shifts in resonant peak positions, consistent with changes in precipitation state and grain morphology as confirmed by SEM, EDS, and EBSD. In contrast, tensile deformation produces substantially larger reductions in resonance frequencies, primarily attributable to geometric thinning associated with plastic elongation. Microstructural evolution contributes measurably to the observed variations in damping and dynamic moduli, yet geometric change remains the dominant factor at higher strain levels. Finite element simulations reproduce the experimental vibrational modes and support the interpretation of direction-dependent elastic behavior. Overall, the results demonstrate that mechanical spectroscopy, supported by finite element modeling, is a sensitive and non-destructive method for quantifying deformation-induced microstructural changes and anisotropy in high-strength aluminum alloys.