Mimarlık eğitiminde yapı bilgi modellemesi uygulamalarının etkinliğinin artırılması için bir çerçeve
A framework for increasing the efficiency of building information modeling in architectural education
  1. Tez No: 988544
  2. Yazar: SELEN ÖZTÜRK AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK, PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde mimarlık, mühendislik, inşaat sektöründe Yapı Bilgi Modelleme (YBM) kullanımı hızla artmakta ve sektörün gereksinimlerini karşılayabilecek bilgi ve beceriye sahip mezun öğrencilere duyulan ihtiyaç ön plana çıkmaktadır. YBM bilgisine sahip mezun eksikliğinin inşaat sektöründe YBM kullanımını engelleyen temel faktörlerden biri olduğu belirtilmektedir. Üniversite eğitimi ve araştırmalar, sektöre fayda sağlayacak ve yenilikçi uygulamaları tanıtacak şekilde düzenlenmeli, müfredat içeriği bu amaçlar doğrultusunda planlanmalıdır. Bu çalışma YBM etkinliğini Türkiye'de bulunan mimarlık okullarında artırmak için bir çerçeve önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle pratikte gözlemlenen değişiklikler neticesinde üniversitelerin rolü üzerine yapılan tartışmalar, beklenen beceri ve yetkinliklere odaklanmaktadır. Mimarlık eğitiminde YBM ile ilgili konuların entegrasyonunun yetkinlik tanımı üzerinden ilerlemesinin mimarlık eğitimine yapıcı bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Üniversitelerde öğrenim gören üniversite öğrencileri dijital olgular üzerinden dünyayı algılayan Z kuşağıdır. Öğrenim hedeflerinin lisans eğitiminde nasıl aktarılacağı ve değerlendirileceği mimarlık eğitiminde Z kuşağının algı, ilgi ve tercihleri doğrultusunda kararlaştırılmalıdır. Kuşağın beklenti ve öğrenme tarzına yönelik bir öğrenim sistemi, mezuniyet sonrası mesleki yetkinlik kazanımını olumlu etkileyecektir. Bu bağlamda mimarlık eğitiminde bireysel YBM yetkinliğinin artırılması için öğrenme yönetim sistemi ile desteklenen yetkinlik temelli ters yüz öğrenme modelini içeren bir öneri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the use of Building Information Modeling (BIM) in the architecture, engineering, and construction sectors is rapidly increasing, and the need for graduates with the knowledge and skills to meet the industry's requirements is becoming prominent. It is stated that the lack of graduates with BIM knowledge is one of the main factors hindering the implementation of BIM in the construction sector. University education and research should be organized in a way that benefits the industry and introduces innovative practices, and the curriculum content should be planned in line with these goals. This study aims to present a framework proposal for increasing the effectiveness of BIM in architecture schools located in Turkey. Discussions about the role of universities, stemming from the practical changes observed as technology advances, focus on expected skills and competencies. It is predicted that integrating BIM-related topics into architectural education, progressing through competency definitions, will make a constructive contribution to architectural education. University students are Generation Z, who perceive the world through digital phenomena. How learning objectives will be conveyed and assessed in undergraduate education should be determined in architectural education in line with the perceptions, interests, and preferences of Generation Z. A learning system tailored to the expectations and learning styles of the generation will positively impact the acquisition of professional competencies after graduation. In this context, a proposal is presented that includes a competency-based flipped learning model supported by a learning management system to enhance individual lifelong learning competencies in architectural education.