Yangın korumalı petek kirişlerin döngüsel yükler ve yangın etkisi altında yapısal performanslarının incelenmesi
Investigation of the structural performance of fire-protected castellated beams under cyclic loads and fire effects
  1. Tez No: 988602
  2. Yazar: MUHAMMED TAHA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KAAN ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, IPE 140 ve IPE 200 kesitli çelik kirişlerin yangın sonrasında döngüsel yükler altındaki yapısal performansları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında dolu gövdeli ve petekli kesit tipleri, yangın korumalı ve korumasız durumlar ile berkitmeli ve berkitmesiz üretim koşulları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Numunelere yangın fırını ile yüksek sıcaklık uygulanmış, ardından FEMA tabanlı artan genlikli yükleme protokolü ile moment–dönme ilişkileri, enerji yutma davranışı ve göçme modları belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, petekli kesitlerde gövde yüksekliğinin artırılmasıyla yangın öncesi kapasitenin yükseldiğini, ancak yangın sonrasında boşluk çevresindeki hızlı ısı iletimi nedeniyle mukavemet kayıplarının oluştuğunu göstermiştir. Yangın koruma boyasının numunelerde kritik sıcaklığa ulaşma süresini geciktirdiği, rijitlik kaybını yavaşlattığı ve enerji yutma kapasitesini artırdığı belirlenmiştir. Berkitme uygulanmasıyla açıklık bölgelerinde gerilme dağılımı genişlemiş, göçme mekanizması yerel ve ani stabilite kaybından genel plastik şekil değiştirme davranışına dönüşmüştür. Sonuç olarak kesit geometrisi, yangın koruması ve berkitme şartlarının, döngüsel yükleme altındaki süneklik, taşıma kapasitesi ve göçme güvenliği üzerinde belirleyici olduğu ortaya konmuş; çalışma mevcut literatürde eksik kalan yangın-döngüsel yük kombinasyonunun mühendislik düzeyinde anlaşılmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the post-fire structural performance of IPE 140 and IPE 200 steel beams under cyclic loads was experimentally investigated. Within the scope of the study, solid web and castellated section types, fire-protected and unprotected states, and stiffened and unstiffened production configurations were comparatively evaluated. The specimens were subjected to high temperatures using a fire furnace, followed by the determination of moment–rotation relationships, energy dissipation behaviors, and failure modes using a FEMA-based increasing amplitude loading protocol. The findings indicated that while increasing the web depth in castellated sections enhanced the pre-fire capacity, significant strength losses occurred post-fire due to rapid heat conduction around the web openings. It was determined that fire-protective paint delayed the time to reach critical temperatures in the specimens, retarded stiffness degradation, and increased energy dissipation capacity. The application of stiffeners expanded the stress distribution in the opening regions, causing the failure mechanism to evolve from sudden local instability to global plastic deformation behavior. Consequently, it was demonstrated that section geometry, fire protection, and stiffener conditions are decisive factors for ductility, load-bearing capacity, and failure safety under cyclic loading. This study contributes to the engineering understanding of the combined fire–cyclic loading effects, addressing a gap in the existing literature.