Bilgi saklamanın öncülleri ve sonuçları: Mutfak çalışanları üzerine bir araştırma
Antecedents and consequences of knowledge hiding: A study on kitchen employees
- Tez No: 988712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, mutfak çalışanları bağlamında bilgi saklama davranışının boyutlarını, öncüllerini ve sonuçlarını ortaya koymayı ve bu davranışın azaltılmasına yönelik çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Literatürde bilgi saklama davranışı üzerine yapılan çalışmaların büyük ölçüde otel sektörüne odaklandığı görülmektedir. Bununla birlikte, otel mutfakları da dahil olmak üzere yiyecek içecek işletmelerinde mutfak departmanlarını merkeze alan çalışmaların oldukça sınırlı olması, bu araştırmanın önemini arttırmaktadır. Bu durum, mutfak çalışanlarının özgün çalışma koşulları içerisinde bilgi saklama davranışının nasıl gerçekleştiği ve doğasının ne olduğunu ortaya koymayı gerekli kılmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Ankara, Antalya ve Muğla'da faaliyet gösteren çeşitli otel ve restoranlarda görev yapan 41 mutfak çalışanı ile görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, literatürde üç boyut üzerinden ele alınan bilgi saklama davranışına ek olarak uzaklaştırma temelli bilgi saklama boyutunu da ortaya konmuş ve bu bulgu, mutfak çalışanları bağlamında özgün bir katkı sağlamıştır. Ayrıca araştırmada, bilgi saklama davranışının ortaya çıkmasında işletme tarafından haksızlığa uğramak, işini kaybetme korkusu, işletmeyi kendine mecbur bırakma arzusu, ekipleşme, sabit zihniyetli olmak, yetkin görmeme, ticari sıraları korumak, çalışma arkadaşlarının iş disiplinsizliği, hiyerarşik tehdit, memleketçilik, maaş kaygısı, rekabet, benmerkezcilik ve kariyer hırsı öncüllerinin önemli rol oynadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra bilgi saklamanın; huzursuz çalışma ortamı, işletmenin personele bağımlı kalması, mutfak kültürünün aktarılamaması, mesleği bırakma, motivasyon kaybı, misafir memnuniyetsizliği, ürün kalitesinde düşüş, ve gıda israfına yol açtığı belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, mutfak endüstrisinde bilgi saklama davranışının doğasına ışık tutarak hem literatürdeki boşluğu doldurmakta hem de turizm işletmeleri için bilgi saklamayı önleyici stratejilere yönelik pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the dimensions, antecedents, and consequences of knowledge hiding behavior in the context of kitchen employees and to develop solution proposals to reduce this behavior. The literature shows that studies on knowledge hiding behavior have largely focused on the hotel sector. However, the limited number of studies that center on kitchen departments within food and beverage establishments, including hotel kitchens, increases the significance of this research. This situation makes it necessary to reveal how knowledge hiding behavior occurs and what its nature is under the unique working conditions of kitchen employees. The study adopted a qualitative research approach and employed semi-structured interviews as the data collection method. Interviews were conducted with 41 kitchen staff working in various hotels and restaurants in Ankara, Antalya, and Muğla, and the collected data were analyzed using thematic analysis. The findings revealed that in addition to the three dimensions of knowledge hiding discussed in the literature, a displacement-based dimension also emerged, providing an original contribution in the context of kitchen employees. Furthermore, the study demonstrated that antecedents such as experiencing injustice by the organization, fear of job loss, the desire to make the organization dependent on oneself, groupism, fixed mindset, underestimating others' competence, protecting trade secrets, colleagues' lack of discipline, hierarchical threats, favoritism based on hometown, salary concerns, competition, egocentrism, and career ambition play a significant role in the emergence of knowledge hiding. In addition, the study identified that knowledge hiding leads to consequences such as a tense working environment, organizational dependence on employees, failure to transfer kitchen culture, quitting the profession, loss of motivation, guest dissatisfaction, decline in product quality, and food waste. In conclusion, this study sheds light on the nature of knowledge hiding behavior in the kitchen industry, filling a gap in the literature and providing practical insights for food and beverage establishments to enhance knowledge sharing practices.