Schrıtte Internatıonal Neu A1.1 ve A1.2 ders kitaplarının dil becerileri üzerindeki etkilerini Stockholm Kriterler Kataloğu kapsamında incelenmesi
An analysis of the effects of the textbooks Schritte International Neu A1.1 and A1.2 on language skills within the framework of the Stockholm Criteria
  1. Tez No: 988741
  2. Yazar: SEMA KARABAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Schritte International Neu A1.1 ve A1.2 ders kitapları dört temel dil becerisinin (dinleme, konuşma, okuma, yazma) gelişimine olan etkisini incelemek ve öğretim materyalinin Stockholmer Kriterler Kataloğu doğrultusunda değerlendirilmesini sağlamaktır. Çalışmada ayrıca ders kitabının iletişimsel yeterliliği ne ölçüde desteklediği, etkinlik ve alıştırmaların öğrenme sürecindeki işlevselliği ve kitapta yer alan didaktik-metodik unsurların A1 düzeyi yabancı dil öğretimine uygunluğu belirlenmiştir.Bu araştırmada nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem benimsenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Schritte International Neu A1.1 ve A1.2 ders kitapları, didaktik ve metodik yapılarını değerlendirmek amacıyla Stockholmer Kriterler Kataloğu temel alınarak sistematik biçimde analiz edilmiştir. Buna ek olarak, on haftalık öğretim sürecinde dersin işleyişini ve etkinliklerin uygulanışını takip etmek üzere haftalık gözlem raporları incelenmiştir. Nicel boyutta ise ders kitabının öğrenen başarısına etkisini belirlemek için, öğretim hedeflerinden uyarlanmış 25 maddelik Likert tipi anket 30 öğrenciye ön test-son test şeklinde uygulanmış; elde edilen veriler betimsel ve karşılaştırmalı istatistiklerle değerlendirilmiştir. Her iki veri türü, bulguların geçerliğini artırmak amacıyla yöntem çeşitliliği (triangulation) ile birlikte yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin dört temel dil becerisinde anlamlı düzeyde gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur. Dinleme, konuşma ve okuma becerilerinde belirgin artışlar gözlemlenirken, yazma becerisinde de istatistiksel olarak anlamlı bir ilerleme kaydedilmiştir. Genel öğretim materyali değerlendirme puanlarının ön testten son teste anlamlı biçimde yükseldiği; standart sapma değerlerinin azalmasıyla öğrencilerin Schritte International Neu A1.1 ve A1.2 ders kitaplarına ilişkin değerlendirmelerinin daha homojen hâle geldiği belirlenmiştir. Nitel gözlem verileri, ders kitabındaki etkinliklerin iletişimsel yaklaşım ilkeleriyle uyumlu olduğunu ve öğrenme sürecini desteklediğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, Schritte International Neu A1.1 ve A1.2 öğretim setinin başlangıç düzeyindeki öğrenenlerin dil becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir materyal olduğunu göstermektedir. Ders kitabının sistematik ilerleyişi, işlevsel dil kullanımı odaklı etkinlik çeşitliliği ve iletişimsel yaklaşımı destekleyen yapılandırması, öğrenenlerin dil yeterliliklerini anlamlı biçimde artırmıştır. Ayrıca Stockholmer Kriterler Kataloğu bağlamında yapılan değerlendirme, Schritte International Neu A1.1 ve A1.2 ders kitapların hedefe uygunluğu, didaktik-metodik tutarlılığı ve öğrenen merkezli özelliklerinin güçlü yönlerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kültürlerarası içerik çeşitliliğinin artırılması ve yaratıcı yazma etkinliklerinin güçlendirilmesi gibi geliştirmeye açık noktalar da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of the textbooks Schritte International Neu A1.1 and A1.2 on the development of the four fundamental language skills (listening, speaking, reading, and writing) and to evaluate the teaching material in accordance with the Stockholm Criteria Catalogue. In addition, the study aims to determine the extent to which the textbooks support communicative competence, the functionality of the exercises and activities in the learning process, and the suitability of the didactic–methodological components for A1-level foreign language instruction.This study employed a mixed-methods design combining both quantitative and qualitative data. In the first phase, the textbooks Schritte International Neu A1.1 and A1.2 were systematically analyzed based on the Stockholm Criteria Catalogue to evaluate their didactic and methodological structure. In addition, weekly observation reports were examined throughout the ten-week instructional period to monitor classroom implementation and the use of activities. On the quantitative level, a 25-item Likert-type questionnaire, adapted from the learning objectives of the textbooks, was administered to 30 students as a pre-test and post-test in order to measure the textbook's effect on learners' achievement. The collected data were analyzed using descriptive and comparative statistical methods. Both data sets were interpreted together through method triangulation to enhance the validity of the findings. The findings indicate that the students demonstrated significant improvement across all four language skills. While considerable progress was observed in listening, speaking, and reading skills, writing skills also showed statistically significant development. The overall evaluation scores of the teaching material increased meaningfully from the pre-test to the post-test, and the decrease in standard deviation values revealed that the students' assessments of Schritte International Neu A1.1 and A1.2 became more homogeneous. Qualitative observations showed that the activities in the textbooks were aligned with the principles of the communicative approach and supported the learning process. The results of the study demonstrate that Schritte International Neu A1.1 and A1.2 are effective materials for developing the language skills of beginner-level learners. The systematic progression of the textbooks, the variety of functional language-use activities, and their communicative structure significantly enhanced learners' language proficiency. The evaluation conducted within the framework of the Stockholm Criteria Catalogue revealed strong aspects of the textbooks, including their alignment with instructional objectives, didactic-methodological coherence, and learner-centred characteristics. However, areas for improvement were also identified, such as expanding intercultural content and strengthening creative writing activities.