Kişilik özellikleri ile dini yükleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between personality traits and religious attribution
- Tez No: 988760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAKŞİYE YASEMİN ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Kişilik özellikleri, bireyi oluşturan bir bütünü ifade etmesi hasebiyle geçmiş zamandan günümüze kadar başta psikoloji olmak üzere çeşitli alanlarda çalışılan ve birçok değişkenden etkilenip birçok değişkeni etkileyebilen niteliktedir. Bu bağlamda, kişilik özelliklerinin bireyin hayatının içerisinde var olan dini anlamlandırma ile de ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Dini anlamlandırma, dini yükleme, dini atıflar olarak da ifade edilebilen bu atıf çeşidi, bireyin başına gelen olayları; kader, imtihan, Allah'ın takdiri, Allah'ın cezası, ahlaki çöküntü, karakter zafiyeti gibi din dilini kullanarak anlamlandırmasını ifade etmektedir. İşte bu araştırmanın amacı, örneklem grubunun kişilik özelliklerinin dini yükleme ile olan ilişkisini belirlemek ve bu ilişkinin hangi yönde ve ne düzeyde olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Sosyodemografik Bilgi Formu, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Dini Yükleme Ölçeğinden oluşan veri toplama araçları katılımcılara ulaştırılarak nicel bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular, SBSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Kişilik özellikleri ile dini yükleme arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi yapılmış ve kişilik özellikleri ile dini yükleme arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Kişilik özellikleri ve dini yüklemenin betimsel bulgularını ortaya koymak için ise, betimsel analiz yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, kişilik özelliklerinin cinsiyet, medeni durum, yaş ve eğitim düzeyi değişkeni açısından anlamlı bir şekilde farklılaştığı; dini yüklemenin ise cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkeni açısından farklılaştığı görülmüştür. Bu bulgulardan hareketle, kişilik özellikleri ile dini yükleme arasında ilişkinin var olduğu ve her iki değişkenin de sosyodemografik faktörler açısından anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personality traits have been studied in various fields, especially in psychology, from the past to the present, and can be influenced by many variables and affect many variables, since they express a whole that constitutes the individual. In this context, it is thought that personality traits may also be related to religious interpretation in an individual's life. This type of attribution, which can also be expressed as religious interpretation, religious attribution, religious attributions, refers to the individual's interpretation of the events that happen to the individual by using the language of religion such as fate, test, God's providence, God's punishment, moral decadence, character weakness. The aim of this study is to determine the relationship between the personality characteristics of the sample group and religious attribution and to reveal the direction and level of this relationship. For this purpose, quantitative findings were obtained by distributing data collection tools consisting of a Sociodemographic Information Form, the Five-Factor Personality Scale, and the Religious Attribution Scale to the participants. These findings were analyzed with SBSS 27 program. Correlation analysis was conducted to determine the relationship between personality traits and religious attribution and significant relationships were found between personality traits and religious attribution. In order to reveal the descriptive findings of personality traits and religious attribution, descriptive analysis was conducted. As a result of the analyses, it was found that personality traits differed significantly in terms of gender, marital status, age and educational level, while religious attribution differed in terms of gender, marital status and age. Based on these findings, it has been determined that there is a relationship between personality traits and religious attribution and both variables differ significantly in terms of sociodemographic factors.