Louis Althusser'in ideoloji kuramına göre Türkiye'de 1995-1999 yılları arasında öğrenci hareketleri
Student movements in Türkiye between 1995-1999 in the context of Louis Althusser's theory of ideology
- Tez No: 988785
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1995-1999 yılları arasındaki öğrenci hareketlerini Althusser'in devletin ideolojik ve baskı aygıtları kuramı çerçevesinde ele almaktadır. Üniversiteler, egemen ideolojinin yeniden üretildiği temel ideolojik aygıtlardan biri olarak değerlendirilmiştir. Harç protestoları ile başörtüsü eylemleri karşılaştırmalı biçimde incelenmiş; bu hareketlerin farklı ideolojik yönelimler ve siyasal anlamlar taşıdığı ortaya konmuştur. Çalışmada devletin öğrenci hareketlerine yaklaşımı, ideoloji ve baskı aygıtlarına başvurması olarak gözlenmiştir. Her iki eylem süreci de güvenlik güçlerinin müdahalesiyle son bulmuştur. Bulgular, 12 Eylül 1980 sonrası süreçte üniversitelerin yeniden yapılandırılarak devletin ideolojik aygıtı olarak işlemeye başladığını ve öğrenci eylemlerinin bu yapıya yönelmiş eleştiriler içerdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines student movements in Turkey between 1995 and 1999 within the framework of Althusser's theory of the state's ideological and repressive apparatuses. Universities are considered one of the primary ideological apparatuses through which the reproduction of the dominant ideology is realized. Tuition fee protests and headscarf demonstrations are analyzed comparatively, revealing that these movements embodied distinct ideological orientations and political meanings. The study observed that the state's approach to student movements was characterized by the use of ideology and repressive apparatuses. Both periods of action ended with the intervention of security forces. The findings indicate that in the post-September 12, 1980 period, universities were restructured and began to function as ideological apparatuses of the state, and that student actions contained criticisms directed at this structure.