Gerçek zamanlı sürücü yorgunluk tespiti ve uyarı sistemi geliştirilmesi
Development of a real-time driver drowsiness detection and alert system
  1. Tez No: 988789
  2. Yazar: MURAT AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sürücü yorgunluğu, özellikle uzun süreli araç kullanımını sırasında ortaya çıkan, trafik güvenliğini tehdit eden önemli bir sorundur. Yorgunluğun anlık olarak tespit edilmesi kazaların önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada gerçek zamanlı yüz hareketlerini ve baş hareketlerini tespit edebilen bir sistem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Raspberry Pi4, araç içi Raspberry kamera ve sürücünün kafasına takılı MPU6050 ivmeölçer sensörü kullanılacaktır. Görüntü işleme teknikleri ve sensör verilerinin birleşimi ile sürücünün uyuşukluğu tespit edilip sürüş anında sürücüye geri bildirim verilecektir.
Özet (Çeviri)
Driver fatigue is a significant problem that threatens traffic safety, especially during long-duration vehicle operation. The real-time detection of fatigue is of great importance in preventing traffic accidents. In this study, it is aimed to develop a system capable of detecting real-time facial movements and head movements. A Raspberry Pi 4, an in-vehicle Raspberry camera, and an MPU6050 accelerometer sensor mounted on the driver's head will be used. By combining image processing techniques with sensor data, driver drowsiness will be detected, and real-time feedback will be provided to the driver during driving.