Sürdürülebilir bakış açısı ile iş adamı kararı ilkesi
The business judgment rule in terms of sustainability
  1. Tez No: 988801
  2. Yazar: BÜŞRA VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Anglo-sakson hukuk sisteminde içtihat hukuku ile ortaya çıkan iş adamı kararı ilkesi, şirketin yönetim kurulu üyelerinin şirket menfaatini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek adına en uygun kararları almaya teşvik eden ve bu kapsamda yönetim kurulu üyelerinin yasal sorumluluktan muaf olmalarını amaçlayan bir ilkedir. Günümüzde şirketler çevresel ve sosyal etkilerini arttırmak amacıyla sürdürülebilirliği destekler nitelikteki politikalara yönelebilmektedir. Bu tez kapsamında, iş adamı kararı ilkesi ile sürdürülebilirlik kavramları ve yönetim kurulu üyelerinin çevresel, sosyal yönlü faaliyetlerine ilişkin şirketin sürdürebilir politikaları doğrultusunda aldıkları kararların birbiri ile nasıl bir ilişki içerisinde oldukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Business Judgment Rule, which emerged with case law in the Anglo-Saxon legal system, is a principle that encourages the board members of the company to make the most appropriate decisions in order to best realize the company's interest and, in this context, aims to exempt the board members from legal liability. Today, companies can turn to policies that support sustainability in order to increase their environmental and social impacts. Within the scope of this thesis, the relationship between the business judgment rule, the concepts of sustainability and the decisions taken by the board members in line with the company's sustainable policies regarding environmental and social activities are examined.