The role of elites in the formation of national identities: The case of Montenegro
Ulusal kimliklerin inşası sürecinde elitlerin rolü: Karadağ örneği
- Tez No: 988817
- Danışmanlar: PROF. DR. DARRELL SLIDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of South Florıda
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Karadağlıların kimlik ve devlet olma (statehood) hususlarındaki ayrımına ilişkin birbiriyle ilintili iki temel soruyu yanıtlamayı amaçlamaktadır: Bir zamanlar 'Sırpların en safı ve en iyisi' olarak anılan Karadağlılar, neden ve nasıl Sırbistan ile olan yüzyıllık ortak devlet deneyimlerini sonlandırmaya ve bunun yerine 2006'da kendi ulus devletlerini inşa etmeye karar verdi? Karadağlı ulusal kimliğinin yükselişini ve Karadağ milliyetçiliğinin ortaya çıkışını nasıl açıklayabiliriz? Bu iki soruya yanıt aranan bu çalışmada, Karadağlı ulusal düşüncesinin Karadağ'ın Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı tarafından ilhak edildiği 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan tarihsel gelişiminin izi sürülüyor. Ayrıca kamuoyu yoklamaları, gazete makaleleri, ve iktidardaki siyasi seçkinlerin uyguladıkları siyasi ve etno-kültürel devlet politikaları, röportajları, kamuya açık konuşmaları ve basın toplantılarının incelenmesi yoluyla bu çalışma, Karadağlılığın tarihsel süreç içinde nasıl bir dönüşüm geçirdiğini analizi etmeyi amaçlıyor. Bu tezde öne sürülen temel argüman, siyasi bir olgu olarak Karadağ milliyetçiliğinin seçkinler arasındaki rekabetin bir sonucu olarak yükselişe geçtiğidir. Karadağlı seçkinler, sosyal, politik veya ekonomik kaynaklar üzerindeki rekabetlerinde, siyasi ve etno-kültürel devlet politikalarının uygulanması ve medya kuruluşlarının aktif kullanımı yoluyla, birtakım olguları ve olayları, Karadağ vatandaşlarının kendilerini tanımlama sürecinde başvurdukları referans noktalarına dönüştürmeyi başardılar. Kişilerin belirli bir topluluğa aidiyet duymalarının temelini oluşturan bu olgu ve olayların seçkinler tarafından yeniden yorumlanması ve toplum tarafından kabulünün bir sonucu olarak ise Karadağlı ile Sırp toplulukları arasındaki ayrım geçmiş dönemlere nazaran daha da farklılaştı. Karadağlılığın yeniden inşa edilen anlamıyla dönüşüme uğrayan Karadağlı ulusal bilinci, sonuç olarak, Karadağ'ın 21 Mayıs 2006'da Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesine yol açan sürecin temel dayanağını oluşturdu.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer two interlinked central questions with respect to Montenegrins' divide over statehood and identity: Why and how Montenegrins, whom were once called 'the purest and the best of Serbs', sought to end their century-long common state experience with Serbia and instead establish their own nation-state in 2006, and what explains the rise of Montenegrin national identity and its transformation into nationalism? In attempting to answer these questions, it traces the historical development of Montenegrin national thought dating back to the early 20th century when Montenegro was annexed by the Kingdom of Serbs, Croats, and Slovenes. Through the use and examination of opinion polls, newspaper articles, political and ethno-cultural state policies implemented by the ruling political elites, and their interviews, public speeches, and press conferences, this study also seeks to unveil how Montenegrin-ness evolved over time. The central argument running through this thesis is that Montenegrin nationalism as a political phenomenon was precipitated through elite competition. In their competition over social, political, or economic resources, the Montenegrin elites, through the implementation of political and ethno-cultural state policies and the active use of media outlets, managed to turn certain facts and events into points of reference for the citizens of Montenegro in the way they identify themselves. Thus, those events have become the basis of people's belonging to a certain community and helped demarcate that specific community (Montenegrins) from that of Serbs. Backed by the reconstructed meaning of Montenegrin-ness, this emerging Montenegrin national consciousness facilitated the breakup with Serbia and the declaration of independence on 21 May 2006.