Reliability and Ageing of Smart Distribution Transformer
Akıllı Dağıtım Transformatörünün Güvenilirliği ve Yaşlanması
- Tez No: 988818
- Danışmanlar: DR. JONATHAN SWINGLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Herıot-Watt Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda ortaya çıkan enerji sorunları, akıllı şebekeler ve akıllı transformatörler üzerine yeni araştırmalara yol açmaktadır. Güç elektroniğinin yardımıyla, Katı Hal Transformatörleri (SST'ler) olarak da bilinen yeni nesil transformatörler çok önemli hale gelmektedir. Güç elektroniği tabanlı bu transformatörler, 50-60 Hz geleneksel muadili yerine güç elektroniği ve yüksek frekanslı transformatörler kullanmaktadır. Elektrikli araçlar (EVs), yenilenebilir enerji sistemleri (RES) ve depolama sistemleri, şebeke stabilizasyonu ve verimliliği için yeni dağıtım transformatörlerine ihtiyaç duymaktadır. SST'ler, ikincil trafo merkezi olarak kullanılmak üzere onlarca yıldır araştırılmaktadır. Bu tez, Konvansiyonel Dağıtım Transformatörü, Transformatör Yaşlanması ve SST ile ilgili bir literatür taraması ve ardından farklı arıza ve harmonik koşullar altında gerçekleştirilen olası bir SST topolojisi simülasyonu sunmaktadır. Ayrıca, bu iki transformatör arasındaki davranış farklılıklarını göstermek için harmonik koşullar altında tek fazlı geleneksel dağıtım transformatörü (CDT) simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Tüm senaryolar, katı hal transformatörü ve olası kullanımı hakkında genel bir konsept elde etmek için PSIM Yazılımında [1] simüle edilmiştir. Tüm simülasyonlar yapıldıktan sonra, SST ve CDT'nin gerilim karakteristikleri karşılaştırılmıştır. Harmonik durumlar için, SST'nin CDT'ye göre ilerlemesini göstermek için toplam harmonik bozulma gösterilmiştir. SST'nin arıza davranışı aracılığıyla bir teşhis aracı geliştirilmiştir. Bu araç, tüm farklı arıza davranışlarını tespit etmek ve sınıflandırmak için kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Recently emerged energy problems lead to new investigations on smart grids and smart transformers. With the help of power electronics, new generation transformers, also known as Solid State Transformers (SSTs), become very important. These power-electronics based transformers use power electronics and high-frequency transformers instead of 50-60 Hz conventional counterpart. Electrical vehicles (EVs), renewable energy systems (RES) and storage systems require new distribution transformers for grid stabilization and efficiency. SSTs have been investigated for decades in order to be used as secondary substations. This thesis presents a literature review regarding Conventional Distribution Transformer, Transformer Ageing and SST, and then one possible SST topology simulation, which was performed under different failure and harmonic circumstances. Besides, single-phase conventional distribution transformer (CDT) simulations under harmonics circumstances were performed so as to indicate the behaviour differences between these two transformers. All scenarios were simulated on PSIM Software [1] in order to obtain a general concept of the solid-state transformer and its possible usage. Having done all simulations, voltage characters of SST and CDT were compared. For harmonic circumstances, total harmonic distortion was shown to demonstrate advancement of SST over CDT. A diagnostic tool was developed by means of failure behaviour of SST. This tool can be used to detect all different failure behaviour and classify them.