Sosyal medyanın tüketici satın alma davranışlarına etkisi: Instagram örneği
The effect of social media on consumer purchasing behavior: The case of Instagram
- Tez No: 988831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda artan teknolojik gelişmeler dünyada dijitalleşmeyi arttırmaktadır. Bu durum dünyadaki pazarlama anlayışını etkileyerek yeni bir uygulama ve iletişim ortamı olan sosyal medyayı ortaya çıkarmıştır. Günümüzde artık sosyal medyanın yeri yadsınamaz olduğundan internetin sunduğu imkânlar sınırsız hale gelmiş, bu durum pazarın genişlemesine sebep olarak tüketicinin ihtiyaçlarını akıllı cihazlar vasıtasıyla çözmesine sebep olmuştur. Bu gelişmeler ışığında markalarda sosyal medyada var olmak durumunda kalarak rekabetin daha da fazla olduğu sosyal paylaşım platformlarında ürünlerini en doğru şekilde sunarak marka bağlılığı sağlamaya çalışmaktadırlar. Günümüzdeki sosyal paylaşım platformları arasında en popülerler arasında yer alan“instagram”ise tüketicinin dikkatini çekme ve satışa yöneltme açısından önemli bir etkiye sahip olmuştur. Bu çalışma ile amaçlanan instagramın tüketici satın alma davranışları konusundaki araştırmaların azlığı göz önünde bulundurularak instagramın satış davranışını etkileyerek markalara ve ürünlere değer ve bağlılık katması, dikkat çekiciliği arttırması ve sürdürülebilirliği sağlaması gibi birçok özelliğiyle tüketici satın alma davranışlarındaki etki gücü ortaya koyulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recent technological developments have increased digitalization in the world. This situation has affected the understanding of marketing in the world and created a new application and communication environment, social media. Since the place of social media is undeniable today, the possibilities offered by the internet have become unlimited, which has led to the expansion of the market and caused consumers to solve their needs through smart devices. In the light of these developments, brands have to exist in social media and try to ensure brand loyalty by presenting their products in the most accurate way on social networking platforms where competition is even more intense.“Instagram”, one of the most popular social networking platforms today, has had a significant impact in terms of attracting the attention of consumers and directing them to sales. Considering the scarcity of research on the consumer buying behaviors of instagram, this study aims to reveal the impact power of instagram on consumer buying behaviors with its many features such as adding value and loyalty to brands and products by affecting sales behavior, increasing attractiveness and ensuring sustainability.