Yeni medyanın tüketici davranışlarına etkisi : İnstagram örneği
The effect of new media on consumer behavior: Instagram case
- Tez No: 596273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal medyanın birey hayatına olan etkilerinden biri de bireyleri daha fazla tüketime itmesidir. Bu çalışmanın amacı sosyal medyanın tüketici davranışlarına olan etkisini Instagram örneği üzerinden incelemek olarak belirlenmiştir. Tüketicilerin Instagramdan paylaştıkları alışveriş deneyimleri, ürünün kalitesi ve fiyatı, tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerdir. Tüketicilerin Instagramdan satın alma davranışlarında; cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi, Instagramda günlük geçirilen süre, son 1 yıldaki Instagramdaki satın alma deneyimi gibi değişkenler etkili olmaktadır. Bu yönde oluşturulan hipotezlerden en güçlü olanları Instagram uygulamasının tüketici davranışı üzerindeki etkisinde eğitim durumu değişkeninin tüm alt boyutlarda etkili çıkmıştır. Ayrıca Instagram uygulamasının tüketici davranışı üzerindeki etkisinde son bir yılda Instagramda yapılan alışveriş sayısı da tüm alt boyutlarda önemli rol oynamıştır. Diğer yandan işletmelerin Instagramda satın alma davranışına dair tüketicilere güven aktarması ve bilgi kirliliğini önlemesi, firmaların gelecekte edineceği pozisyon ve potansiyel bakımından önem taşımaktadır. Bu araştırma İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde okuyan ve çalışan 18 yaş üstü 450 katılımcının verdiği yanıtların analiziyle elde edilmiştir. Hiç şüphesiz bu çalışmanın birtakım sınırlılıkları da bulunmaktadır. Verilerin İstanbul'da faaliyet gösteren bir vakıf üniversitesinden oluşması, verilerin çevrim içi ortamda elde edilmesi, yalnızca anket tekniği ile veri alınması bunlardan bazılarıdır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda daha geniş katılımlı örneklem üzerinde çalışmalar yapılabilir, diğer sosyal medya platformları da eklenerek hem o platformların etkinliği hem de birbirlerine göre kıyaslamaların yapılabilmesi mümkün hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
One of the effects of social media on individual life is pushing individuals to more consumption. The aim of this study was to examine the impact of social media on consumer behavior through Instagram. The shopping experiences shared by consumers on Instagram, the quality and price of the product are the factors that affect the buying behavior of consumers. Consumers' buying behavior from Instagram; variables such as gender, age, marital status, income level, daily time spent on Instagram, and purchasing experience in Instagram over the last 1 year are effective. The most powerful hypotheses created in this direction were found to be effective in all sub-dimensions of the educational status variable in the effect of Instagram application on consumer behavior. In addition, the number of purchases made on Instagram in the last year has played an important role in the effect of Instagram on consumer behavior. On the other hand, it is important for companies to transfer confidence to consumers about Instagram purchasing behavior and to prevent information pollution in terms of the position and potential of companies in the future. This research was obtained by analyzing the responses of 450 participants over 18 years of age who study and work in a foundation university in Istanbul. There is no doubt that this study has some limitations. Some of these are the fact that the data consists of a foundation university operating in an Istanbul, obtaining the data online, and receiving data only through the survey technique. The results show that the advertisements of companies / brands on Instagram affect the buying behavior of consumers. Future studies can be conducted on a wider sample, and with the addition of other social media platforms, it may be possible to make comparisons with each other as well as the effectiveness of those platforms.