Polikistik over sendromlu kadınlar ile sağlıklı kontroller arasında yaşlanma ile overde gerçekleşen yapısal ve hormonal değişikliklerin karşılaştırılması: On yıldan uzun süreli prospektif takip çalışması
Comparison of structural and hormonal changes in the ovary betweenwomen with polycystic ovary syndrome and healthy controls: A prospective follow-up study of over 10 years
  1. Tez No: 988832
  2. Yazar: NEVDA CEREN SONU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZCAN MÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız polikistik over sendromu (PKOS) olan kadınlar ile sağlıklı kontrol grubu arasındaki overdeki hormonal ve yapısal değişikliklerin yaşlanma süreci boyunca değişimini karşılaştırarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Maden Tetkik Arama (MTA) kurumundaki kadın personelinin önceden belirlenmiş bir yaygınlık çalışması içinde yürütülen prospektif bir iç içe geçmiş kohort çalışması olarak tasarlanmıştır. Başlangıçta çalışma popülasyonunda Rotterdam kriterlerine göre ≥35 yaşında PKOS teşhisi konulan 68 PKOS hastasından, %60.3'ü olan 41'i katılmayı kabul ederek“çalışma grubu”oluşturmuştur. Ayrıca, başlangıçta sağlıklı kontrol grubu olarak belirlenen 183 sağlıklı kontrol grubu arasından yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) eşleştirilmiş toplam 43 kadın,“kontrol grubu”olmak üzere çalışmaya dahil edilmiştir. Transvajinal/pelvik ultrasonografi, Mart 2022 ile Mart 2023 tarihleri arasında antral folikül sayısı (AFS) ve over hacmi (OV) ölçmek için yapılmıştır. Hormonları değerlendirmek için sabah kan örnekleri alınmıştır [anti-Müllerian hormon (AMH), toplam testosteron (TT), cinsiyet hormon bağlayıcı globulin (SHBG), serbest androjen indeksi (FAI), dehidroepiandrosteron sülfatı (DHEAS)]. Over yapısındaki ve hormonal değişiklikler, yaklaşık 12-13 yıl süren bir dönemde hesaplanan“Delta”ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın örnekleminde PKOS ve kontrol grupları arasında yaş (sırasıyla 44.1±6.5 ve 46.4±4.2 yıl) ve VKİ [24.7(IQR: 21.9-27.8) ve 25.2(IQR: 23.2-28.9) kg/m2] benzer değerlerdedir. Overlerin yapısal karşılaştırılmasında ise OV ve AFS, PKOS grubunun kontrollere göre her iki overinde de belirgin şekilde yüksek görülmüştür. Takip dönemi boyunca PKOS grubunda kontrol grubuna göre hem sağ overde [sırasıyla, Delta-AFS-sağ: -7.8(±4.7) ve -3.5(±3.2), p=0.008] hem de sol overde [sırasıyla, Delta-AFS-sol: -7.9(±6.2) ve -4.2(±3.1), p=0.022] AFS'de belirgin bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Hormonal profil karşılaştırıldığında ise AMH, TT, FAI ve DHEAS'nin kontrol grubuna göre PKOS'ta belirgin şekilde yüksek olduğu görülmüştür. 10 yıl boyunca hormonal değişikliklerin delta değerlerini karşılaştırırken, iii serum TT [sırasıyla, Delta-TT: -11.5 (±12.8) ve -5.2 (±9) ng/dL, p=0.01] ve serum AMH [sırasıyla, Delta-AMH: -2.57 (IQR:-3.35;-1.19) ve -1.15 (IQR:-1.87;-0.69), p=0.007] PKOS grubunda belirgin şekilde daha fazla azalmış olup; delta-SHBG, delta-FAI ve delta-DHEAS arasında iki grup arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Serum AMH seviyeleri perimenopozal kadınlarda (ortalama yaş 44) PKOS teşhisi için bir belirteç olarak alıcının işletme karakteristikleri ROC eğrisi analizi ile test edildiğinde, 0.72 eğri altında kalan alan değeri ( Güven Aralığı %95, 0.60–0.83) ile 0.295 ng/mL (spesifiklik %0.81 ve duyarlılık %0.61) eşik değer olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, yaşlanan PKOS'lu kadınlarda sağlıklı kontrollere göre AFS, OV, AMH ve TT'de belirgin şekilde daha fazla azalma olduğu gözlemlenmiştir. Bu parametrelerde görülen azalma daha fazla olmasına rağmen, yaşlanan PKOS'lu kadınlar hala daha yüksek AMH, OV, AFS ve androjen seviyelerine sahiptir. AMH, perimenopozal kadınlarda PKOS teşhisi için yaklaşık 0.70 eğri altında kalan ile orta derecede bir değere sahip olabilir. Yaşlı kadınlarda PKOS için güvenilir bir tanı belirteci belirlemek için yaşa göre stratifikasyonlu seçilmemiş popülasyonlarda daha fazla izlem çalışması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to assess hormonal and structural changes in the ovary differ between women with polycystic ovary syndrome (PCOS) and healthy controls over a 10-year period of aging. This study designed as a prospective nested-cohort study was conducted within a previously established prevalence study of female staff in the Mineral Research and Exploration (MTA) institution. Of the initial study population, 68 were diagnosed with PCOS at ≥35 years-old, based on the Rotterdam criteria. Among the 68 PCOS patients contacted for the current study, 41 (60.3%) agreed to participate, forming the“study group”. Additionally, a total of 43 age and body-mass index (BMI)-matched women were included from the initial study population of 183 healthy controls ≥35 years-old to serve as the“control group”. Transvaginal/pelvic ultrasonography was performed to measure antral follicle count (AFC) and ovarian volume (OV) between March 2022 and March 2023. Morning blood samples were collected to assess hormones [anti- Mullerian-hormone (AMH), Total-testosterone (TT), sex-hormone binding globulin (SHBG), free-androgen-index (FAI), dehydroepiandrosterone-sulfate (DHEAS)]. Changes in ovary structure and hormones were evaluated by calculating the“Delta”over a period of ~12-13 years. According to results of current study the mean±SD age (44.1±6.5 vs. 46.4±4.2 years, respectively) and the median [interquartile range (IQR)] of the BMI [24.7(IQR: 21.9-27.8) vs. 25.2(IQR: 23.2-28.9) kg/m2, respectively] were comparable between PCOS and control groups. Regarding the comparison of the structure of the ovaries, OV and AFC were significantly higher in both ovaries of the PCOS group compared to controls. Over the follow-up period, a significantly higher decrease in AFC in the right ovary [Delta-AFC-right: -7.8(±4.7) vs. -3.5(±3.2), respectively, p=0.008] and in the left ovary [Delta-AFC-left: -7.9(±6.2) vs. -4.2(±3.1), respectively, p=0.022] was found in PCOS group. Regarding the hormonal profile, AMH, TT, FAI, and DHEAS were significantly higher in PCOS compared to controls. When comparing the delta values of the hormonal changes over the 10 years, v significantly higher decreases in serum TT [Delta-TT: -11.5(±12.8) vs. -5.2(±9) ng/dL, respectively, p=0.01], and serum AMH [Delta-AMH: -2.5(IQR;-3.35;-1.19) vs. - 1.15(IQR:-1.87;-0.69), respectively, p=0.007] were observed in PCOS group. No significant differences were found in delta-SHBG, delta-FAI and delta-DHEAS. When serum AMH levels were tested as a marker for diagnosis of PCOS in perimenopausal women (mean age of 44), receiver operator characteristics curve analysis revealed an area under the curve (AUC) of 0.72 (95% CI, 0.60–0.83) with a cut-off value of 0.295 ng/mL (specificity of 0.81 and sensitivity of 0.61). In conclusion, in aging PCOS women compared to healthy controls, significantly higher decreases in AFC, OV, AMH and TT were observed. Despite the higher decrease in those parameters, aging PCOS women still exhibit high AMH, OV, AFC and androgen levels. AMH could have a moderate value as a marker for the diagnosis of PCOS in perimenopausal women, with an AUC of ~0.70. Further follow-up trials in unselected populations, stratifying by age, are warranted to identify a reliable diagnostic marker for PCOS in aging women.