Adana ve Hatay illerinden toplanan Balclutha hebe (Kirkaldy, 1906) türlerinde fitoplazma enfeksiyonunun taranması
Screening of phytoplasma infection in Balclutha hebe (Kirkaldy, 1906) species collected from Adana and Hatay provinces
  1. Tez No: 988867
  2. Yazar: AHMET FARUK GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL TULUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Fitoplazmalar, Mollicutes sınıfına ait bitki patojenlerindendir. Gram-pozitif, hücre duvarı içermeyen bu bakteriler dünya çapında 1.000'den fazla bitki türünü enfekte ederek ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu organizmalar bitkiden bitkiye vektörler, özellikle de Hemiptera ailesinden böcekler ile bulaştırılır. Cicadellidae fitoplazma vektörü olduğu kanıtlanmış bir çok tür içerirken, fitoplazmaların kozmopolit bir tür olan Balclutha hebe ile taşınmasına ilişkin literatür son derece sınırlıdır. Bu sebeple, 2024 yılında Türkiye'nin önemli tarımsal alanlarından olan Adana ve Hatay illerinde yapılan saha çalışması sırasında 10 lokaliteden toplanan 86 böcek örneğinde fitoplazmaların varlığını belirlemek için 16S rRNA genleri üzerinde moleküler analizler yapılmıştır. Kısaca, semptomatik bitki örneklerinin etrafında bulunan böcekler toplanmış, DNA'ları ekstrakte edilmiş, sonrasında ise evrensel primerler P1/P7 ve R16F2n/R16R2 ile iç içe polimeraz zincir reaksiyonu (nested PCR) kullanılarak çoğaltılmıştır. Farklı lokalitelerden toplanan Balclutha hebe türlerinden 1,2 kb'lik amplikonlar (16S rRNA geni) elde edilmiştir. Bu örneklerden elde edilen 16S rRNA gen amplikonları sonrasında dizilenerek değerlendirilmiştir. Değerlendirilen diziler sonucu 'Candidatus Phytoplasma trifolii' türü varlığı saptanmış ve referans dizileriyle %99,74 benzerlik göstermiştir. Sanal RFLP yöntemi ile de tür sağlaması yapılmıştır. Bu sonuçlar Türkiyede kaydedilen ilk fitoplazma pozitif, dünyada da 'Ca. P. trifolii' taşıyan ilk Balclutha hebe kaydını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Phytoplasmas are plant pathogens belonging to the Mollicutes class. These Gram-positive bacteria, which lack a cell wall, infect over 1,000 plant species worldwide, causing significant economic losses. These organisms are transmitted from plant to plant by vectors, particularly insects from the Hemiptera family. While the Cicadellidae family contains many species proven to be phytoplasma vectors, the literature on the transmission of phytoplasmas by Balclutha hebe, a cosmopolitan species, is extremely limited. Therefore, in 2024, molecular analyses were performed on 16S rRNA genes to determine the presence of phytoplasmas in 86 insect samples collected from 10 different localities during a fieldwork conducted in the provinces of Adana and Hatay, which are important agricultural areas of Turkey. To summarize, insects found around symptomatic plant samples were collected, their DNA was extracted, and then amplified using nested polymerase chain reaction (PCR) with universal primers P1/P7 and R16F2n/R16R2. 1.2 kb amplicons (16S rRNA gene) were obtained from Balclutha hebe species collected from different locations. The 16S rRNA gene amplicons obtained from these samples were subsequently sequenced and evaluated. As a result of the evaluated sequences, the presence of the species 'Candidatus Phytoplasma trifolii' was detected, showing 99.74% similarity with reference sequences. Species confirmation was also performed using the virtual RFLP method. These results represent the first phytoplasma-positive record in Turkey and the first record worldwide of Balclutha hebe carrying 'Ca. P. trifolii'.