Türkiye'deki bazı Bemisia tabaci (Genn.) (Homoptera:Aleyrodidae) populasyonlarının biyolojik, morfolojik, biyokimyasal ve moleküler genetik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of biological, morphological, biochemical and molecular genetic characteristics of some Bemisia tabaci (Genn.) (Homoptera:Aleyrodidae) populations in Turkey
- Tez No: 625877
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 2004-2005 yıllarında, Aydın, Antalya, İçel, Adana ve Hatay illerinden toplanan B. tabaci populasyonları arasındaki biyolojik, morfolojik, biyokimyasal ve moleküler farklılıklar ortaya konularak biyotipler belirlenmiştir. Mitokondriyel sitokrom oksidaz I (mtCOI) gen bölgesi çalışmalarında, 617 bazçiftlik kısımda toplam 32 adet nükleotid bölgesinin varyasyon gösterdiği belirlenmiştir. Filogenetik analiz sonuçları ile oluşan soyağacı, ülkemizde bulunan beyazsinek populasyonlarının B ve Q biyotipleri etrafında toplandığını göstermiş ve B biyotipi ve Q biyotipine ait bireylerde populasyon içinde nükleotid farklılığı görülmemiştir. Çalışmada Hatay ili Harbiye ve Dörtyol'da B biyotipi yerleşik iken, Kırıkhan ve Hassa'da Q biyotipi saptanmıştır. İçel ilinde Tarsus'ta B, Adana ili Havutlu ve Ceyhan'da ise Q biyotipi tespit edimiştir. Antalya ili Merkez (Kampüs)'de Q biyotipi, Gazipaşa'da ise B biyotipi belirlenmiştir. Aydın'da ise sadece Q biyotipi bulunmuştur. Biyokimyasal çalışmalarda poliakrilamid jel elektroforez (PAGE) yöntemi kullanılarak her bir populasyona ait esteraz izoenzimi profilleri belirlenmiştir. Populasyonların oluşturduğu esteraz profilleri dikkate alındığında 2 farklı izoenzimatik profilin oluştuğu görülmüştür. PAGE üzerinde esteraz aktiviteleri incelendiğinde, birinci grupta yer alan B biyotipi populasyonların çoğunlukla daha güçlü boyandığı, ikinci grup Q biyotipi populasyonlarının ise daha zayıf boyandığı belirlenmiştir. Morfolojik çalışmalarda Tarayıcı Elektron Mikroskobunda (SEM) pupaya ait morfolojik karakterlerden ön yankenar seta (ASMS4), ön mum saçakları (Aw) ve trakeal oyuk (TF) karakterlerinin daha bilgi verici olduğu saptanmıştır. Çalışma sonuçları, Aydın, Antalya Merkez ve Ceyhan (Q) populasyonlarının aynı grupta, Tarsus, Harbiye ve Gazipaşa (B) populasyonlarının ise ikinci bir grupta yer aldığını göstermiştir. B. tabaci'nin 4 farklı populasyonuna ait bireylerinde yumurta, larva+pupa gelişme süreleri ile ömür uzunluğu ve yumurta verimi araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre yumurtaların açılma süreleri Harbiye (B), Tarsus (B), Nazilli (Q) ve Antalya Merkez (Q) populasyonlarında sırasıyla 6.69, 6.71, 6.74 ve 7.01 gün olarak bulunmuştur. Larva+pupa gelişme dönemlerine ait süreler ise sırası ile 11.20, 11.27, 11.96 ve 12.32 gün olarak belirlenmiştir. Çalışmada, ömür uzunluğu Harbiye, Tarsus, Nazilli ve Antalya Merkez populasyonlarında sırası ile, 31.40, 31.00, 31.70 ve 32.10 gün, bırakılan yumurta sayısı ise 244.50, 240.20, 235.00 ve 235.10 adet olarak saptanmıştır. Larva+pupa gelişme süresi dışında, çalışma sonucunda elde edilen biyolojik parametreler arasındaki farklılıklar, istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Gümüş yaprak reaksiyonu çalışmalarında Tarsus, Harbiye ve Gazipaşa populasyonları, B biyotipi tarafından oluşturulması beklenen gümüş yaprak simptomunu meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, B. tabaci populations collected from Aydın, Antalya, İçel, Adana and Hatay regions in 2004 and 2005 were studied. Biotypes were determined by considering biological, morfological, biochemical and molecular differences among populations. Nucleotide variation in mitochondrial cytochrome oxidase I (mtCOI) showed that a total of 32 nucleotide variations were present in 617 basepair sequence of mtCOI. Dendogram constructed based on phylogenetic analysis indicated that B. tabaci populations found in Turkey consisted of B and Q biotypes. Furthermore, there were no nucleotid differences within B and Q biotype populations. In Hatay province, B biotypes were settled in Dörtyol and Harbiye regions, whereas Q biotypes were found in Kırıkhan and Hassa regions. In Çukurova region (İçel and Adana provinces) B biotypes were found in Tarsus and Q biotypes in Ceyhan and Havutlu. In Antalya province, Q biotype was found in campus area, whereas B biotype was present in Gazipasa. All samples from Aydin province were biotype Q. In biochemical assays, esterase isoenzymes for each population were identified using native polyachrylamide gel electrophoresis (PAGE) method. The esterase isoenzyme profiles of populations revealed the presence of two groups. Furthermore native PAGE profiles revealed that esterase activities in the first group of populations (B biotype) were higher than that of second group of populations (Q biotype). In morphologically studies using a scanning electron microscopy, the three characters, anterior submarginal seta (ASMS4), anterior marginal wax (Aw) and tracheal fold (TF) were found to be more informatıve to discriminate populations. Results of morphological studies suggested the presence of two groups. Söke, Nazilli, Aydın, Kampus and Ceyhan populations were in the first (Q biotype) and Tarsus, Harbiye and Gazipaşa populations were in the second group (B biotype) . In biological research, the egg, larvae+pupae development time, adult longevity and fecundity of 4 different populations were investigated. Development time of eggs in Harbiye, Tarsus, Nazilli and Kampus population were determined as 6.69, 6.71, 6.74 and 7.01 days, respectively. Larvae+pupae development time were 11.20, 11.27, 11.96 and 12.32 days, respectively. Means of longevity in Harbiye, Tarsus, Nazilli and Kampus populations were 31.40, 31.00, 31.70 and 32.10 days, respectively. The number of eggs in the same populations were determined as 244.50, 240.20, 235.00 and 235.10, respectively. None of the biological parameters studied were statistically different with the exception of larva+pupa development time. In squash silverleaf reactions studies, Tarsus, Harbiye and Gazipaşa populations induced squash silverleaf simptoms which is expected from B biotypes.