Türkiye'deki bazı Cassidinae ve Hispinae türlerinin genital morfolojileri üzerine araştırmalar (Coleoptera : Chrysomelidae)
Researches on genital morphologies of some Cassidinae and Hispinae species (Coleoptera : Chrysomelidae )in Turkey
  1. Tez No: 597228
  2. Yazar: FATİH ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada 1996-1997, 1999, 2000, 2003-2004, 2007, 2013-2015 ve 2016-2018 yıllarında Adana, Aksaray, Ankara, Bolu, İçel, Çankırı, Çorum, Hatay, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye ve Zonguldak illerinden toplanan 528 Hispinae ve Cassidinae örneği incelenmiştir. Hispinae alt familyasına ait Hispa atra ve Dicladispa testacea türleri ile Cassidinae alt familyasına ait Hypocassida Weise, 1893 ve Cassida Linnaeus, 1758 cinslerine ait 14 tür olmak üzere toplam 16 türün erkek ve dişi genital morfolojileri alt familya, cins, alt cins ve tür bazında karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Bu sayede Türkiye Hispinae faunasının tamamı, Cassidinae faunasının ise %39'u bu çalışmada değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre her iki alt familyaya ait bu çalışmada incelenen türlerin gerek aedeagus ve gerekse spermateka morfolojileri, bu gruplar arasında ayrı alt familya kategorisini destekleyebilecek nitelikte farklılıklar göstermektedir. Ayrıca Cassida (Cassida) Linnaeus, 1758 alt cinsine ait türlerin tip tür olan Cassida nebulosa'ya göre özellikle spermateka morfolojilerindeki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilmiş olup, bugün için Cassida (Cassida) Linnaeus, 1758 alt cinsinde oldukları kabul edilen türler arasında tip türe benzer hiçbir örneğe rastlanmamıştır. Çalışılan türler spermatekal karakter benzerliklerine göre tip tür de dahil edilerek 4 farklı gruba ayrılmaktadırlar. Bu durum bu alt cinsin monofiletik olmadığını, polifiletik bir grup olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırma bulgularımıza göre, aedeagal karakterlerin familya grubu seviyesinde, spermatekal karakterlerin ise cins grubu seviyesinde ayırt edici (diagnostik) oldukları ortaya konulmuştur. Tür grubu seviyesinde ise spermatekal karakterler kısmen de olsa kullanışlı ve ayırt edici bulunmuştur. Aedeagal karakterlerin çoğu benzerdir ve bu nedenle tür grubu seviyesinde kullanışsızdır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 528 adult specimens of the subfamilies Hispinae and Cassidinae collected from Adana, Aksaray, Ankara, Bolu, İçel, Çankırı, Çorum, Hatay, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye and Zonguldak provinces in the years of 1996-1997, 1999, 2000, 2003-2004, 2007, 2013-2015 and 2016-2018 were examined. Male and female genital morphologies of 16 species which are the species Hispa atra and Dicladispa testacea in subfamily Hispinae and 14 species of the genera Hypocassida Weise, 1893 and Cassida Linnaeus, 1758 in subfamily Cassidinae were studied and analyzed comparatively on the base of subfamily, genus, subgenus and species levels. Thus, whole fauna of Turkish Hispinae and 39% of Turkish Cassidinae fauna were evaluated. According to results of the present work, morphologies of both aedeagus and spermatheca of the examined species of both subfamilies in this study were indicated some differences that can support the separate subfamily category between these groups. In addition, similarities and differences in spermatheca morphologies especially between the type species Cassida nebulosa and the other species in subgenus Cassida (Cassida) Linnaeus, 1758 were evaluated, and no species similar to the type species were found among the species accepted in the subgenus Cassida (Cassida) Linnaeus, 1758. The species studied were divided into 4 different groups including the type species according to the similarities of spermathecal characters. Accordingly, this subgenus is a polyphyletic group, not monophyletic. Also according to our findings, aedeagal characters are diagnostic at the family group level while spermathecal characters are diagnostic at the genus group level. At the species group level, spermathecal characters are useful and partly diagnostic. Many aedeagal characters are similar and therefore useless at the species group level.