Kliniğimize başvuran erişkin bağışıklama endikasyonu olan hastaların influenza, pnömokok, tetanoz, COVİD-19, herpes zoster aşılanma oranlarının ve aşılar hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of influenza, pneumococcal, tetanus, COVID-19, and herpes zoster vaccination rates and vaccine awareness among adult patients with immunization indications presenting to our clinic
- Tez No: 988894
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kliniğimize başvuran 65 yaş ve üzeri bireyler ile 18–64 yaş arası aşı endikasyonu olan erişkinlerde influenza, pnömokok, tetanoz, COVID-19 ve Herpes zoster aşılanma oranları, bu aşılara yönelik farkındalık ve aşılanmama nedenlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca pandemi sonrası aşı tutumlarındaki değişiklikler incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Şubat–Haziran 2025 döneminde aşı endikasyonu olan ≥18 yaş bireylerle yürütülen kesitsel çalışmada; sosyodemografik özellikler, hastalık öyküleri, aşı farkındalığı ve aşılanma durumlarını içeren yapılandırılmış anket 524 katılımcıya yüz yüze uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiş, istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların influenza aşısı farkındalığı %90,1 olup son sezonda aşılama oranı %23,4'tür. Pnömokok aşısı farkındalığı %46,6, aşılanma oranı %22,1'dir. COVID-19, tetanoz ve Herpes zoster aşılanma oranları sırasıyla %91,6, %53,2 ve %0'dır. Aşılanmamanın başlıca nedenleri öneri eksikliği ve bilgi yetersizliği olarak belirlenmiştir. Pandemi sonrası COVID-19 dışındaki aşılara yönelik tutumun çoğunlukla değişmediği (%77,1) saptanmış; bilgilendirme sonrasında katılımcıların %69'u aşı yaptırmayı düşündüğünü ifade etmiştir. Sonuç: Çalışmamızda aşılanma oranlarının hedeflenen düzeylerin altında olduğu gözlenmiştir. Aşı önerisi ve bilgi eksikliği, aşılanmamanın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Katılımcılara yapılan bilgilendirme, aşılara yönelik olumlu tutum geliştirilmesini sağlamıştır. Erişkin aşılama oranlarını artırmak için bilinçlendirme ve sağlık profesyoneli önerilerinin güçlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to assess vaccination coverage for influenza, pneumococcal, tetanus, COVID-19 and Herpes zoster vaccines, as well as vaccine awareness and reasons for non-vaccination among adults aged ≥65 years and adults aged 18–64 years with immunization indications. Post-pandemic changes in vaccine attitudes were also evaluated. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between February and June 2025 among adults aged ≥18 years. A structured face-to-face questionnaire assessing sociodemographic characteristics, medical history, vaccine awareness and vaccination status was administered to 524 participants. Data were analyzed using SPSS 22.0 with a significance threshold of p<0.05. Results: Influenza vaccine awareness was 90.1%, whereas seasonal vaccination coverage was 23.4%. Awareness and uptake of the pneumococcal vaccine were 46.6% and 22.1%, respectively. Vaccination rates for COVID-19, tetanus and herpes zoster were 91.6%, 53.2% and 0%. Lack of recommendation and insufficient information were the leading reasons for non-vaccination. Post-pandemic attitudes toward non-COVID-19 vaccines remained largely unchanged (77.1%). Following brief education, 69% of participants reported willingness to be vaccinated. Conclusion: Adult vaccination rates remained below recommended levels. Insufficient provider recommendation and inadequate knowledge constituted major barriers. Educational interventions improved attitudes toward vaccination, highlighting the need for strengthened awareness strategies and enhanced healthcare provider engagement